Քաղաքական 18:37 11/10/2017 Հայաստան
Աշխատանքային այցով Սոչիում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցում է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ նիստին մասնակցում են նաև Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների՝ Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահները, Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետը, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Խորհրդի նիստի օրակարգում ներառված են տեղեկատվայնացման, մաքսային կարգավորման, մրցակցության, բնական մենաշնորհների և արդյունաբերության ոլորտներում համագործակցության, ինչպես նաև միջազգային գործունեության վերաբերյալ հարցեր:
Առանցքային թեմաներից մեկը մինչև 2025թ. Եվրասիական տնտեսական միության թվային օրակարգի իրականացման հիմնական ուղղությունների քննարկումն է: Նիստին կներկայացվեն 2018թ. ընթացքում Միության միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունները: Նախագահներին տեղեկատվություն կներկայացվի ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի վավերացման ընթացքի վերաբերյալ, որն ուժի մեջ կմտնի 2018թ. հունվարի 1-ից:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի անդամները կծանոթանան անդրսահմանային շուկաներում մրցակցության իրավիճակի և 2016թ. մրցակցության ընդհանուր կանոնների խախտման կանխարգելման նպատակով ձեռնարկված միջոցների վերաբերյալ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի զեկույցին: Քննարկման կներկայացվի նաև «ճանապարհային քարտեզի» մշակման մասին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հանձնարարականը՝ ուղղված բնական մենաշնորհների սուբյեկտների գործունեության կարգավորման ոլորտում անդամ պետությունների օրենսդրությունների ներդաշնակեցմանը:
Օրակարգի մյուս հարցը Երկրի հեռակա զոնդավորման տվյալների ազգային աղբյուրների հիման վրա տիեզերական և գեոտեղեկատվական ծառայությունների մատուցման ոլորտում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների համագործակցությունն է: Նախատեսվում է, որ պետությունների ղեկավարները նիստում կհաստատեն ԵԱՏՄ Դատարանի նախագահին և նրա տեղակալին: Գագաթնաժողովի առանցքային թեմաներից մեկը վերաբերում է Միության մարմիններում՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդում, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդում և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդում նախագահությանը:

Politics 20:28 11/10/2017 Armenia
President Serzh Sargsyan, who is in Sochi on a working visit, is taking part in the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council, the President’s Office reported in a press release.
The meeting is attended by the Presidents of EAEU Member States: the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan and the Russian Federation, the Prime Minister of the Kyrgyz Republic and Eurasian Economic Commission Board Chairman Tigran Sargsyan. Issues related to information communications, customs regulations, competition, natural monopolies and industrial cooperation, as well as international activities are included in the meeting’s agenda.
A pivotal topic is the discussion of the main directions for implementation of the digital agenda of the Eurasian Economic Union up to 2025. The meeting will outline the main directions of the Union’s international activities in 2018. The Presidents will be informed about the process of ratification of the Customs Code of the Eurasian Economic Union, which will come into force on January 1, 2018.
The members of the Supreme Eurasian Economic Council will get acquainted with the status of competition in cross-border markets and the report of the Eurasian Economic Commission on the measures taken to prevent violations of the general rules of competition in 2016.
The meeting will also discuss the Eurasian Economic Council’s recommendation on the development of a “road map” for gradual harmonization of the national laws regulating natural monopolies. Another issue on the agenda is the cooperation of the Eurasian Economic Union Member States in the field of space and geo-informational services based on national sources of remote sensing data. The Heads of State are expected to approve the nominees to the posts of the chairman of the Court of the Eurasian Economic Union and his deputy.
A key agenda item is the chairmanship in the Union bodies - the Supreme Eurasian Economic Council, the Eurasian Intergovernmental Council and the Council of the Eurasian Economic Commission.