Քաղաքական 19:30 13/10/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու մամուլի միջոցների հետ կապերի վարչությունից։
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և հույս հայտնել, որ դեսպան Լաքոտն իր ակտիվ գործունեությամբ նոր էջ կբացի հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում:
Նախագահը և Ֆրանսիայի դեսպանը համակարծիք են եղել, որ վերընթաց զարգացող հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները լիովին համապատասխանում են երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ոգուն: Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել, որ նորանշանակ դեսպանն իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում սկսում է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարում:
Ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև գոյություն ունեն կայուն քաղաքական երկխոսություն, բարձր մակարդակի ակտիվ շփումներ և փոխայցելություններ՝ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է հայ-ֆրանսիական առևտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացումը:
Նախագահը միջպետական կապերի ամրապնդման և խորացման գործում ընդգծել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության մեծ դերը՝ գոհունակությամբ փաստելով, որ հայ և ֆրանսիացի խորհրդարանականներն ակտիվ շփվում և արդյունավետ համագործակցում են ոչ միայն երկկողմ ձևաչափում, այլև միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակներում: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է նաև 2013թ. Ֆրանսիայի խորհրդարանում Ղարաբաղի հետ բարեկամության խմբի ստեղծումը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և զարգացման հեռանկարին, այդ թվում՝ առաջիկայում Բրյուսելում նախատեսվող Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքներին:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել և բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ակտիվ ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացում:
Անդրադառնալով հումանիտար-մշակութային ոլորտում համագործակցությանը՝ Հանրապետության Նախագահը և Ֆրանսիայի դեսպանը կարևորագույն իրադարձություն են համարել 2018թ. Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի անցկացումը, որի շրջանակներում Երևան կժամանեն ֆրանկոֆոն երկրներից բազմաթիվ բարձր մակարդակի պատվիրակություններ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն անելու է ամեն հնարավորը գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով հյուրընկալելու և անցկացնելու համար:

Политика 20:41 13/10/2017 Армения
Президент Армении обсудил с новым послом Франции подписание нового соглашения с ЕС и проведение саммита Франкофонии
Новоназначенный посол Франции в Армении Джонатан Лакот вручил сегодня верительные грамоты президенту РА Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
С. Саргсян поздравил посла с назначением, пожелал успехов в новой миссии и выразил надежду на то, что он своей активной деятельностью откроет новую страницу в армяно-французских отношениях. Президент назвал символичным тот факт, что посол начинает свою миссию в юбилейный для двусторонних связей год – к 25-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Францией.
Собеседники выразили солидарность в том, что особенные, постоянно развивающиеся отношения двух стран полностью соответствуют духу многовековой дружбы народов Армении и Франции.
С. Саргсян, подчеркнув высокий уровень политического диалога, заявил о важности активизации армяно-французских экономических связей. В деле укрепления межгосударственных отношений президент подчеркнул большую роль межпарламентского взаимодействия. При этом он с удовлетворением отметил, что армянские и французские парламентарии активно контактируют не только в формате двусторонних отношений, но и в рамках международных структур. Президент С. Саргсян подчеркнул также важность создания в парламенте Франции в 2013г. группы дружбы с Арцахом.
Стороны обсудили также перспективы развития отношений Армении и ЕС, в том числе подготовительные работы к предстоящему подписанию в Брюсселе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Президент РА отметил важность и высоко оценил активную вовлеченность Франции, в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ в переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта.
Обратившись к сотрудничеству Армении и Франции в гуманитарно-культурной сфере, президент С. Саргсян и посол Дж. Лакот посчитали проведение саммита Международной организации Франкофонии (МОФ- OIF) в Армении в 2018 году важнейшим событием в данной сфере, в рамках которого в Ереван прибудут делегации высокого уровня из франкоязычных стран. Президент подчеркнул, что Армения сделает всё возможное для проведения саммита на высшем уровне.