Հասարակություն 10:43 19/10/2017
Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի հին դպրոցի շենքի տեղում Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցներով բազմաբնակարան 2 շենք է կառուցվում:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում թաղամասի շինարարությունն իրականացնող «Ռաֆո» ՍՊ ընկերության տնօրեն Կարեն Ալավերդյանն ասել է, որ շինարարության առաջին փուլն արդեն սկսվել է:
«Կատարվում է հին դպրոցի քանդման, տարածքի հարթեցման աշխատանքները, որից հետո սկսելու ենք հիմքերի կառուցումը: Նախագծով նախատեսված է կառուցել քառահարկ 2 շենք՝ 3 և 4 սենյականոց 32 բնակարանով. նախատեսված է նաև նկուղային հարկ: Նոր թաղամասը կունենա կահավորված ու լուսավոր բակ, խաղահրապարակ, զբոսայգի, կանաչ գոտի և ավտոկայանատեղի»,- տեղեկացրել է Կ. Ալավերդյանը:
Բնակարանները նախատեսված են տրամադրել հիփոթեքային վարկավորմամբ:
Ըստ ացբյուրի,  Կարմիր շուկան Արցախի ամենախոշոր ու արագ զարգացող համայնքներից է: Վերջին տարիներին համայնքում կառուցվել և շահագործման են հանձնվել համայնքային կենտրոն` կից մշակութային ակումբով և երկհարկանի դպրոց` Կ. Շուկայի և հարևան Թաղավարդ համայնքների երեխաների համար: Համայնքն ապահովված է նաև խմելու մշտական ջրով:

Society 11:28 19/10/2017 NKR
Two multi-apartment buildings are under construction in the place of the old school building of Karmir Shuka (Red Market) community in Martuni region of Artsakh (Nagorno-Karabakh) through the support of Artsakh Investment Fund.
In an interview with “Artsakhpress”, Karen Alaverdyan, the director of Rafo LLC, said that the first stage of the construction has already kicked off.
"The old school building is being demolished, then we will begin setting the groundbreaking for the buildings. It is planned to construct two four-story buildings with 32 apartments. A basement will also be built. The new district will have a renovated and illuminated yard, a playground, a park, a green zone and a parking lot, "said Mr. Alaverdyan.
Mortgage loans will be granted to finance the acquisition of the apartments.
According to the source, the Red Market is one of the largest and fastest developing communities in Artsakh. In recent years, a community center has been built and put into operation in the community with a cultural club. A two-story school for children of the Red Market and neighbor Taghavard communities has been built. The problem of permanent drinking water been also solved.