Քաղաքական 20:00 23/10/2017 Արցախ
Հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 15:05-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտու արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով «ՍՊԱՅԿ»  տիպի կառավարվող հակատանկային հրթիռ:
Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, շփման գծում լարվածությունը չխորացնելու համար, շարունակել են ցուցաբերել զսպվածություն և պատասխան գործողությունների չեն դիմել:
Այսօր առավոտյան Արցախի ՊՆ-ն տեղեկացրել էր, ոչ  հոկտեմբերի 22-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտելով վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ-Մատաղիս) ուղղությամբ կիրառել են հրետանային զինատեսակներ, հայկական դիրքերի վրա արձակելով  ականանետի 5 արկ և «ՍՊԱՅԿ» տիպի մեկ հակատանկային հրթիռ:
«Կատարվածը փաստում է, որ, ինչպես միշտ, Բաքուն ոչ միայն հակված չէ ձեռքբերված պայմանավորվածությունը նպատակաուղղել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու չարդարացված կորուստների բացառմանը, այլև հակառակը՝ կանխամտածված սադրանքների միջոցով գնում է իրադրության ապակայունացմանը»,-նշել էին ՊՆ-ից ու  հրապարակել տեսանյութ:

Politics 20:32 23/10/2017 NKR
The Azerbaijani forces are reported to have breached the ceasefire regime at the eastern direction of the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact on 23 October, at around 15:05, again firing a SPIKE anti-tank guided missile at Artsakh positions.
According to the official statement released by the Defense Ministry of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic, the Defense Army frontline units continued to show restraint and refrained from retaliatory actions not to escalate tensions on the contact line.
The Azerbaijani armed forces breached the agreements reached by the Armenian and Azerbaijani presidents in the Geneva Summit initiated by the OSCE Minsk Group Co-Chairs and applied artillery fire at the north-eastern (Markatert-Mataghis) direction of the Line of Contact on October 22, firing 5 mortars and a SPIKE anti-tank guided missile at Artsakh positions.
“Azerbaijani actions once again demonstrate Baku is not inclined to direct the reached agreements to the peaceful settlement of the conflict and exclude unjustified loses, instead provoking destabilization of the situation through deliberate provocations,” the Artsakh Defense Ministry reported in a press statement on Monday morning, releasing a footage which proves the ceasefire violations provoked by the Azerbaijani military.