Հասարակություն 16:00 26/10/2017 Հայաստան
ԲՆ. «Արջանոց»-ի տնօրինությունը պատրաստակամ է արջերին տրամադրել ավելի բարվոք պայմաններ ունեցող կազմակերպությունների
Բրիտանական պարբերականի՝ Հայաստանում արջերի պահման պայմանների վերաբերյալ  հրապարակմանն արձագանքել է բնապահպանության նախարարությունը:
Հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ ԲՆ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի հանձնարարությամբ տարածքային ստորաբաժանումները կատարում են շրջայցեր, մասնավորապես պարզվել է՝
ք.Երևանում «ԳԱՋԵԳՈՐԾ» ՓԲԸ-ին պատկանող տարածքում պահվող 2 արջի համար նախատեսված ազատավանդակի չափերը համապատասխանում են ՀՀ կառավարության 26.06.2009թ. «Անազատ և կիսաազատ պայմաններում վայրի կենդանիների, այդ թվում` ՀՀ կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներին պահելու և օգտագործելու կարգը սահմանելու մասին» թիվ 725-Ն որոշմամբ հաստատված պահանջներին, տնօրինությունը վստահեցրել է, որ համապատասխան փաստաթղթերն առկա են, սակայն հաշվի առնելով, որ ձեռք բերելուց անցել է ավելի քան 10 տարի, խնդրել է տրամադրել լրացուցիչ ժամանակ դրանք ներկայացնելու համար:
Հրազդանի կիրճում գտնվող «Արջանոց» ռեստորանային համալիրի տարածքում պահվող երկու արջերի ազատավանդակի չափերը չեն համապատասխանում վերոհիշյալ որոշմամբ սահմանված պահանջներին։ Ռեստորանային համալիրի տնօրինությունը պատրաստակամություն է հայտնել արջերին տրամադրել ավելի բարվոք պայմաններ ունեցող կազմակերպությունների։
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի տեսուչների պահանջներին ի պատասխան` կազմակերպությունները պարտավորվել են սեղմ ժամկետում ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթերը։
Խնդիրը Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ուշադրության կենտրոնում է և վերահսկողության ներքո: ՀՀ մարզերում իրականացվող շրջայցերի արդյունքների մասին պարբերաբար  կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

Общество 20:35 26/10/2017 Армения
Минохраны природы Армении по следам публикации «Daily Mail» о медведях осуществило проверки в ряде ресторанов
Министерство охраны природы Армении отреагировало на публикацию британского издания «Daily Mail» об условиях содержания медведей в некоторых ресторанах и развлекательных центрах РА.
Отметим, 25 октября представителями соответствующей инспекции при министерстве охраны природы Армении был совершен ряд визитов, в результате которых выяснилось, что клетки 2 медведей, содержащихся на принадлежащей ЗАО «Гаджегорц» территории, соответствуют требованиям, утвержденным в решении правительства РА от 2009 года № 725-Н «Об установлении порядка содержания и использования животных, полностью или частично находящихся в неволе, в том числе животных, зарегистрированных в Красной книге РА». Руководство ЗАО «Гаджегорц» заверило, что у них имеется вся необходимая документация, но попросило дать дополнительное время для ее предъявления.
Клетки 2 медведей, содержащихся на территории ресторанного комплекса «Арджаноц», не соответствуют требованиям вышеотмеченного решения. Руководство данного ресторана выразило готовность передать медведей организациям с более благоприятными условиями содержания животных.
В свою очередь организации выразили готовность в кратчайшие сроки представить соответствующую документацию.
Данная проблема находится в центре внимания соответствующей инспекции при министерстве охраны природы Армении. О проведении дальнейших работ будет представлена дополнительная информация, говорится в заявлении ведомства.