Քաղաքական 12:25 30/10/2017 Հայաստան
«Բյուջեի վերաբերյալ մենք ունենք մի կարևոր փաստ՝  արդեն երեք տարի  մենք թոշակները, նպաստները չենք բարձրացրել, մինչդեռ ունեցել ենք ու ունենք գնաճ»,-ԱԺ-ում ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ երկու տարվա տվյալներով Հայաստանում գրանցվել է 6.7 տոկոս գնաճ, հետևաբար, եթե թոշակների ու նպաստների չափը չի բարձրանում, նշանակում է, որ կառավարությունը վարում է ոչ թե աղքատության հաղթահարման, այլ աղքատության խորացման քաղաքականություն:
«Ընդ որում, ես ուզում եմ բոլորի ուշադրությունը հրավիրել այ բանի վրա, որ  2018 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտնելու մաքսային նոր դրույքաչափերը Եվրասիական տնտեսական միության, որոնք  բարձրացնելու են լայն սպառման ապրանքների գները՝ իրենց հետ բերելով սոցիալական հետևանքներ: Բյուջեն այս առումով գնահատում եմ բացարձակապես ոչ ադեկվատ»,-ասաց Փաշինյանը:
Ճեպազրույցին ներկա «Ելք» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանն էլ նշեց, որ քաղաքացիների գնողունակության անկումն ավելի մեծ է լինելու, քան բյուջեում սահմանված թվերն են:
«2018 թվականից սկսելու է բոլորի համար գործել կուտակային կենսաթոշակային հարկը, այսպես ասած: Մի կողմից ունենք հարկային բեռի ավելացում, մյուս կողմից գնաճ, բայց չունենք սոցիալական ապահովության ոլորտում միջոցների ավելացում: Թվերից կարելի է գնահատել, որ լուրջ ճգնաժամային տարի է սպասվում»,-ասաց նա:

Экономика 13:00 30/10/2017 Армения
Руководитель оппозиционной фракции Национального Собрания Армении «Выход» («Елк») Никол Пашинян сегодня на брифинге прокомментировал представленный правительством проект государственного бюджета РА на 2018 год.
«Нужно выделить следующий важный факт: уже на протяжении трех лет пенсии и пособия у нас не повышались, но при этом регистрируется инфляция», – сказал он.
«Следовательно, если размеры пенсий и пособий не увеличиваются, не означает ли это, что правительство проводит политику, не направленную  на преодоление бедности, а усугубляющую ее?» – сказал Пашинян.
«Хочу обратить внимание на то, что с 1-го января 2018 года вступают в силу новые таможенные налоговые ставки ЕАЭС, вследствие чего цены на ряд товаров широкого потребления вырастут. Проект госбюджета в этом плане оцениваю как совершенно неадекватный», – заявил оппозиционный депутат.
В постоянных комиссиях Национального Собрания Армении сегодня начались  обсуждения проекта Закона РА «О Государственном бюджете РА на 2018 год». В течение двух недель парламентарии обсудят все аспекты главного финансового документа страны.