Հասարակություն 16:17 09/11/2017 Հայաստան
Գործադիրը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության պետություն-մասնավոր գործընկերության քաղաքականություն» փաստաթղթին: Նույն որոշմամբ հանձնարարվել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը մշակել և կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել փաստաթղթից բխող օրենքի նախագիծը:
Հիմնավորման համաձայն՝ ՀՀ կառավարությունն ստանձնել է պետություն-մասնավոր գործընկերության (ՊՄԳ) ձևաչափով գործարքների ամբողջական, համակարգային մոտեցման և Հայաստանում դրանց իրականացման համար ամուր հիմքերի մշակման հանձնառություն:
Կառավարության նպատակն է մասնավոր հատվածի ուժեղ կողմերի և հնարավորությունների համախմբման միջոցով նպաստել տնտեսական և սոցիալական զարգացմանը Հայաստանում, միաժամանակ ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներգրավման, երկկողմ պարտավորությունների սահմանման և ռիսկերի բաշխման միջոցով խթանել միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանող հայկական ընկերությունների կայացումը։
Բացի այդ, ՊՄԳ կիրառումը հնարավորություն կտա նպաստել երկրի ենթակառուցվածքների զարգացմանը, օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավմանը, մասնավոր հատվածի ֆինանսական և ոչ միայն ֆինանսական հնարավորությունների կենտրոնացմանը, պետություն-մասնավոր հատված երկխոսության արդյունավետ իրագործմանն ու ապահովմանը:

Правительство Армении обеспечит качественно новую платформу государственно-частного партнерства
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило документ «Политика государственно-частного партнерства Республики Армения».
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, тем же постановлением министерству экономического развития и инвестиций РА поручено разработать и представить в Аппарат правительства вытекающий из документа проект закона.
Согласно обоснованию, правительство РА приняло обязательство разработать прочные основы для обеспечения целостного, системного подхода к действиям в формате государственно-частного партнерства и их осуществления в Армении.
Применение государственно-частного партнерства будет способствовать развитию инфраструктур страны, привлечению прямых иностранных инвестиций, централизации финансовых и не только финансовых возможностей частного сектора, эффективному осуществлению и обеспечению диалога между государством и частным сектором.