Հասարակություն 18:45 20/11/2017 Աշխարհում
Եվրամիությունը որոշում է ընդունել, որով ուժեղացնում է Շենգենյան գոտու արտաքին սահմանների հսկողությունը միության մեջ չմտնող երկրների քաղաքացիների մուտքի համար: Այս մասին նշված է ԵՄ խորհրդի հայտարարությունում, գրում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Նոյեմբերի 20-ին խորհուրդը հավանության է արժանացրել մուտքի-ելքի համակարգի վերաբերյալ որոշումը և դրա վերաբերյալ Շենգենյան սահմանային օրենսգքրում փոփոխությունների սահմանումը: Այդ համակարգը հաշվառելու է Շենգեն գոտու սահմանները հատող երրորդ երկրների քաղաքացիների մուտքի, ելքի և մուտքի մերժման մասին տեղեկությունը»,- նշվում է հաղորդագրությունում:
Փաստաթղթում նշվում է, որ նոր համակարգը կբարելավի, մասնավորապես, արտաքին սահմաններին ստուգումների որակը: Բացի այդ, այն կապահովի ժամանողների մասին հուսալի և պարբերական տեղեկատվություն, կամրապնդի անվտանգությունը ԵՄ-ում և կուժեղացնի ահաբեկչության դեմ պայքարը:

Политика 19:45 20/11/2017 В мире
Совет Европейского союза утвердил регламент, вносящий изменения в Шенгенский кодекс о границах. Документ предусматривают ужесточение контроля въезда в Шенгенскую зону и выезда из нее. Об этом сообщает пресс-служба ЕС.
«Строгий контроль за нашими внешними границами имеет важное значение для эффективного функционирования Шенгенской зоны. Система въезда-выезда будет способствовать улучшению внешнего пограничного контроля, позволит лучше идентифицировать иностранцев с просроченными визами и усилит борьбу с терроризмом», – пояснил глава МВД Эстонии Андрес Анвельт.
В ЕС отметили, что в новой системе будут регистрироваться все въезды и выезды, а также отказы во въезде иностранцам из третьих стран. Это нововведение, по мнению представителей ЕС, сократит время прохождения пограничного контроля, так как разрешенный срок пребывания на территории Шенгенской зоны будет рассчитываться автоматически.
Теперь регламент должен утвердить Европарламент. Ожидается, что новая система заработает в 2020 году, сообщает «Дождь».