Քաղաքական 21:15 24/11/2017 Հայաստան
Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ. ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում հետագա կարևոր քայլը պետք է լինի վիզայի ազատականացումը
Այսօր` նոյեմբերի 24-ին, Արևելյան գործընկերության 5-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում ստորագրվեց Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության նոր համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ): Սա առաջին համաձայնագիրն է, որը ստորագրվում է ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ անդամ երկրի միջև: Համաձայնագրի տեքստը բանակցությունների սեղանին է եղել մոտ 15 ամիս և նախաստորագրվել է այս տարվա մարտին: Այս մասին ասված է  «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ:
«Սա պատմական օր է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար և արձանագրում է նոր մեկնարկ գործընկերների միջև կապերի խորացման և ուժեղացման առումով: Այս ժամանակակից, հավակնոտ և համապարփակ համաձայնագիրը խորհրդանշում է զարգացման, համագործակցության և բարեփոխումների նոր ժամանակաշրջան, և «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունը պատրաստակամ է ապահովելու դրա հաջողությունը»,-ասել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության` «EuFoA»-ի տնօրեն Դիոգո Պինտոն:
«ՀԸԳՀ-ն ոչ թե ավարտն է, այլ սկիզբն ավելի պահանջկոտ փուլի: Հայաստանն այժմ ունի նոր գործիքներ, ավելի լավ է զինված շարունակելու բարեփոխումները, որոնք կապահովեն, որպեսզի հայկական պետությունն ու հասարակությունը դառնան ավելի լավը, արդար, բարեկեցիկ և ժողովրդավար»,-հավելել է պարոն Պինտոն:
ՀԸԳՀ-ի իրականացումը կապահովի վերջին տարիներին ընթացող բարեփոխումների շարունակականությունը` հատկապես իրավական, դատական համակարգերի, հանրային և սոցիալական ինստիտուտների և կառավարման ոլորտներում: Հաշվի առնելով կողմերի կիսած քաղաքական և տնտեսական հետաքրքրությունները` Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը հնարավորություն է ստեղծում Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև առավել ամուր համագործակցության հաստատման համար` տնտեսության, այդ թվում` էներգետիկայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի և առևտրի ասպարեզներում:
Համաձայնագիրը հնարավորության է ընձեռում Հայաստանին խորացնելու իր հարաբերությունները ԵՄ-ի և անդամ պետությունների հետ: Լինելով իր տեսակի մեջ առաջինը` համաձայնագիրը կարող է օրինակ ծառայել և նախադեպ դառնալ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ծրագրում ներառված երկրների հետ ԵՄ հետագա հարաբերությունների համար:
Այսօր` ավելի վաղ, նախաստորագրվել է ԵՄ-Հայաստան ավիացիոն համաձայնագիրը` ստեղծելով հնարավորությունների լայն շրջանակ եվրոպական քաղաքների և Հայաստանի միջև օդային կապերի ինտենսիվացման, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների խորացման և տնտեսական փոխանակումների հետագա աճի համար:
«ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում հետագա կարևոր քայլը պետք է լինի վիզայի ազատականացումը, որը կամրագրի երկու կողմերի պատրաստակամությունը ստեղծելու կամուրջներ հասարակությունների միջև` ապահովելով նոր համաձայնագրի հումանիտար կողմը»,-եզրափակել է պարոն Պինտոն:

10:37 25/11/2017 Armenia
On 24 November 2017, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between Armenia and the European Union was signed at the occasion of the 5th Eastern Partnership Summit. The Agreement, the first one signed by the EU with an EAEU member country, was thoroughly negotiated for 15 months and initialed in March 2017, the European Friends of Armenia (EuFoA) said in a released statement.
“This is a historic day for EU-Armenia relations, marking a fresh start for deepening and strengthening of relations between partners. This modern, ambitious and comprehensive agreement paves the way to a new era of prosperity, partnership and reforms, and European Friends of Armenia stand ready to ensure its success,” EuFoA Director Diogo Pinto stated.
“CEPA is not an end, but rather the beginning of a new, even more demanding phase. Armenia now has new tools, is better equipped to continue reforms which will ensure that the Armenian state and society become even better, fairer, wealthier and more democratic,” Mr Pinto added.
Implementation of the CEPA will ensure the continuation of reforms undertaken in the past several years, especially in the areas such as rule of law, consolidation of judiciary, development of public and social institutions and good governance. Taking into account the political and economic interests shared by both sides, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement provides the framework for stronger cooperation between Armenia and the European Union in different sectors of economy, including energy, transport, environment and trade.
CEPA gives Armenia the opportunity to deepen its ties with the EU and its Member States, and, as the first agreement of that kind, it could serve as an example and a blueprint for EU’s future relations with other countries covered by the wider European Neighborhood Policy.
Earlier today, an EU – Armenia Aviation Agreement was initialed, creating a wide range of opportunities for better and more intensive air connections between European cities and Armenia, enhancing people-to-people contacts and further increasing economic exchange.
“The next major step in EU-Armenian relations should therefore be visa liberalization, which would solidify the devotion of both sides to building bridges between societies and encompass the human dimension of this new partnership,” Mr Pinto concluded.