Սպորտ 10:26 14/12/2017 Հայաստան
Վերջին չորս տարում՝ 2014-թվականից մինչև 2017-ը, Հայաստանի ծանրորդներն ընդհանուր առմամբ մեզի և արյան 1000-1200 դոպինգ անալիզ են հանձնել միջազգային հակադոպինգային կազմակերպություններ կազմակերպած ստուգումներում և ոչ մի անգամ հակադոպինգային կանոնների խախտում չի հայտնաբերվել:
«Այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ հնարավոր է մեր նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցի ժամկետը կրճատվի մինչև վեց ամիս և Հայաստանի հավաքականը, չի բացառվում ևս մեկ-երկու երկիր, կարողանա մասնակցել եկող տարվա գարնանը կայանալիք մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությանը: Մենք 2018 թվականի մեր պլանը կազմել ենք հենց այդ հաշվարկով, որպեսզի պատրաստ լինենք: Պաշտոնապես մեր որակազրկման ժամկետը լրանում է ապրիլի 19-ին և դրանից հետո Հայաստանի ծանրորդները կարող են մասնակցել բոլոր տարիքային խմբերի պաշտոնական առաջնություններին»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը:
Նա խոսել է նաև մեր ծանրորդների հետագա մարզական ճակատագրի, ծանրամարտում կատարված և սպասվող փոփոխությունների մասին. «Հռիփսիմե Խուրշուդյանը մայիս ամսից կարող է միանալ հավաքականին: Նա հիմա մարզվում է և պատշաճ մարզավիճակ պահպանում: Տիգրան Մարտիրոսյանը չի ցանկանում շարունակել ծանրորդի կարիերան: Նրա տարիքն արդեն այն չէ, երկար ժամանակ չի մարզվել: Հիմա նա մտածում է ընտանիք կազմելու և աշխատանքի մասին:
Ծանրամարտում ամռանն էական փոփոխություններ են ակնկալվում: Մինչև հուլիս ամիսը տղամարդկանց քաշային կարգերը պակասեցվելու են մեկով:
Թե´ տղամարդիկ, թե´ կանայք պայքարելու են 10 քաշային կարգում, որոնցից միայն յոթն է օլիմպիական լինելու: Իսկ թե որո՞նք, դեռ պարզ չէ: Ազգային ֆեդերացիաներին հանձնարարվել է մինչև հունիս ամիսը առաջարկներ ներկայացնել, որոնք քննարկելուց հետո միայն վերջնական որոշում կկայացվի:
Տոկիոյում կրճատվելու է մեկ ազգային ֆեդերացիային մինչև այժմ հասնող օլիմպիական ուղեգրերի առավելագույն քանակը՝ վեցից իջնելով չորսի: Այսուհետև, ծանրորդը օլիմպիական խաղերին մասնակցելու վարկանիշ ստանալու համար պետք է 18 ամսվա ընթացքում մասնակցի միջազգային ֆեդերացիայի կազմակերպած մեծահասակների 4-ից 6 պաշտոնական մրցաշարի: Հակառակ դեպքում, անկախ աշխարհի առաջնություններում ցույց տված արդյունքներից, նրան օլիմպիական խաղերին մասնակցելու իրավունք չի ընձեռվի: Դա արվում է նրա համար, որպեսզի ծանրորդը աշխարհի ու մայրցամաքային առաջնություններին մասնակցելուց առաջ մի քանի անգամ դոպինգ ստուգում անցնի: Մենք մեր հավաքները 2018 թվականին կսկսենք ինչպես միշտ՝ հունվարի կեսերից, երբ պետական աջակցությունը կլինի:
Հատուկ ուզում եմ նշել, որ այս տարվա 80 մեդալները նվաճելու գործում, որքան էլ մեծ է եղել պետական ֆինանսավորումը, անգնահատելի դեր է կատարել ՀԱՕԿ-ը Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարությամբ: Նկատի ունեմ հատկապես վնասվածք ստացած մեր ծանրորդների բուժումն ու վերականգնողական գործընթացը, առանց որի 2017 թվականին այսպիսի արդյունքներ չէինք ունենա: Մենք, ինչպես գիտեք, երկար ժամանակ է, ֆեդերացիայի նախագահ չունենք: Սակայն պարոն Ծառուկյանի շնորհիվ ոչ մի խնդիր չի եղել: Նա իր վրա է վերցրել բոլոր հոգսերը. ֆեդերացիային ֆինանսավորում է, մարզիկներն իրենց թոշակներն ստանում են, տարեվերջին, վստահ եմ, ծանրորդները նաև կպարգևատրվեն: Եվ չեմ կարծում, որ ոչ միայն ծանրորդները, այլև մյուս մարզաձևերը դա գնահատում են և իրենց երախտագիտությունը հայտնում»:

Спорт 19:34 14/12/2017 Армения
За последние 4 года, с 2014 по 2017 годы, армянские тяжелоатлеты в общей сложности сдали 1000-1200 анализов для допинговых проверок, организованных международными антидопинговыми организациями. Как передает пресс-служба НОК Армении, за этот период не было зафиксировано ни одного нарушения антидопинговых правил.
«Учитывая это обстоятельство, возможно, срок примененных к нам санкций сократится до 6 месяцев, и сборная Армении (не исключено, что еще одна-две страны) сможет участвовать в предстоящем весной будущего года взрослом чемпионате Европы. Мы составили наш план на 2018 год именно с таким расчетом, чтобы быть готовыми. Официально срок нашей дисквалификации истекает 19 апреля, после чего тяжелоатлеты Армении могут участвовать в официальных соревнованиях всех возрастных групп», – сказал генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении Пашик Алавердян.
Он рассказал также о дальнейшей спортивной судьбе наших тяжелоатлетов, а также об осуществленных и ожидаемых изменениях в тяжелой атлетике.
«Рипсиме Хуршудян с мая может присоединиться к сборной. Она сейчас тренируется и сохраняет надлежащую спортивную форму. Тигран Мартиросян не желает продолжать карьеру тяжелоатлета. Его возраст уже не тот, он долгое время не тренировался. Сейчас думает о создании семьи и работе.
В тяжелой атлетике летом ожидаются существенные изменения. До июля мужские весовые категории уменьшатся на одну. Мужчины и женщины будут состязаться в 10 весовых категориях, из которых только семь будут олимпийскими. Какие, еще не ясно. Национальным федерациям поручено до июня представить предложения, лишь после обсуждения которых будет принято окончательно решение», – указал он.
По его словам, в Токио будет сокращено максимальное количество олимпийских путевок, полагающихся сейчас одной национальной федерации – четыре вместо шести. Затем тяжелоатлет для получения рейтинга участия в Олимпийских играх должен будет в течение 18 месяцев принять участие в 4-6 официальных взрослых соревнованиях, организованных международной федерацией. В противном случае, в независимости от показанных на чемпионатах мира результатов, ему не будет предоставлено право участия в Олимпийских играх. Это делается для того, чтобы тяжелоатлет перед участием в чемпионатах мира и континента несколько раз прошел допинговую проверку.
«Мы начнем наши сборы в 2018 году как всегда с половины января, когда получим государственную поддержку», – добавил Алавердян.