Տնտեսություն 17:13 08/01/2018 Հայաստան
«Ձմեռային երաշտի վտանգ այս պահին չկա»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց գյուղատնտեսության փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը:
Նա ուրախ է, որ գիշերները գրանցվում է 0-ից ցածր ջերմաստիճան, ցերեկներն էլ շատ տաք չի լինում: Առկա պայմաններում աշնանացանին ցրտահարություն չի սպասվում,  երկարամյա տնկիներում հյութաշարժություն չի սկսել:
«Հիմա եթե կտրենք խաղողի որթը, մեջը ջուր կլինի: Եթե ձմեռային երաշտ լինի, հնարավոր է բույսի մեջ եղած խոնավությունը գնա դեպի հողը: Այս դեպքում բույսը կարող է չորանալ ցրտից կամ տաքից, այլև ձմեռային երաշտից: Այս պահի դրությամբ, նորից եմ կրկնում, երաշտի վտանգ չկա»,-բացատրեց գյուղնախարարության ներակայացուցիչը:
Հուսադրող են նաև առաջիկա օրերի եղանակի վերաբերյալ կանախատեսումները՝ ջերմաստիճանը նվազելու է,  հունվարի 13-ից կլինեն տեղումներ:
«Եթե լինի 0-ից ցածր ջերմաստիճան ու տեղումներ, ապա այն կլինի ձյան տեսքով: Եթե լինի ձյան կայուն շերտ, նշանակում է, որ աշնանացանի ցրտահարության վտանգ չի լինի, իսկ բազմամայա տնկարկներն էլ չեն բողբոջի»,-ասաց Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, հանրապետության տարածքում հնարավոր է լինեն հատուկենտ ծառեր, որոնք բողբոջել են, ընդհանուր առմամբ բողբոջած ծառեր չկան:
Վտանգ չի սպառնում նաև մեղուներին: Նախարարության հորդորները տեղ են հասել: Ինչ վերաբերում է ոռոգման ջրի կուտակման հնարավոր դժվարություններին, ապա Ա. Հարությունյանի խոսքով, այս պահին հողի սահմանային խոնավությունը կա:
«Ֆիքսենք, որ այս պահին ինչ կա՝ դրական է: Անասնակերի խնայողություն է կատարվում, քանի որ ոչխարները դրսում են արածում, ջերմատները հեշտ են տաքացվում, ինչն էլ բերում է կուլտուրաների ցածչ ինքնարժեքի, գյուղացիներն էլ վառելիքը քիչ են օգտագործում»,-թվարկեց փոխնախարարը:

Общество 19:40 08/01/2018 Армения
На данный момент в Армении нет угрозы зимней засухи. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Ашот Арутюнян.
При этом он позитивно оценил, что ночью столбики термометров опускаются ниже 0,  а днем регистрируются не очень высокие температуры. В указанных условиях осенним посевам заморозки не угрожают, многолетние саженцы пока не выделяют сока.
«Если сейчас разрезать виноградную лозу, сока мы не увидим. В случае зимней засухи содержащаяся в растениях влага может пойти в почву. В таком случае растение может засохнуть как от мороза или жары, так и вследствие зимней засухи. На данный момент, повторяю, угрозы засухи нет», – сказал представитель Минсельхоза РА.
По его словам, обнадеживающим является и прогноз погоды на ближайшие дни: температура воздуха понизится, с 13 января ожидаются осадки.
«При температуре воздуха ниже ноля осадки будут в виде снега. При наличии стабильного снежного покрова осенним посевам не будут угрожать заморозки, а многолетние саженцы не расцветут раньше срока», – отметил Арутюнян.
По его словам, угрозы нет и для пчел, призывы министерства были услышаны пчеловодами.
«Нужно констатировать, что сложившаяся на данный момент ситуация оценивается позитивно. Так, животные пасутся на открытом воздухе, теплицы легче прогреваются, что приводит к низкой себестоимости культур, сокращает расходы фермеров», – сказал он.