Տնտեսություն 11:55 18/01/2018 Հայաստան
2017 թվականի ընթացքում շինարարության ոլորտում արձանագրվել է զգալի աճ և առաջիկայում ակնկալում ենք այդ տեմպերի ավելացում։ Այս մասին գործադիրի այսօրվա նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
Վարչապետը նշեց, որ  «Գործարարությամբ զբաղվելը» 2018 թվականի զեկույցում անդրադարձ էր կատարվել շինարարական թույլտվությունների տրամադրման ոլորտին և արձանագրվել էին որոշակի խնդիրներ, ինչի կապակցությամբ 2017 թվականի նոյեմբերի 16-ին տրվել էր համապատասխան հանձնարարական։ «Իրականացված ուսումնասիրությունների և կառուցապատողների հետ հանդիպումների արդյունքում առաջացել է շինարարության ոլորտում առկա վարչարարության, իրավական ակտերով նախատեսված ընդհանուր պահանջների պարզեցման և հստակեցման անհրաժեշտություն»,- ընդգծեց  Կարեն Կարապետյանը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ վարչապետը Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին, Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին, մարզպետներին հանձնարարեց և Երևանի քաղաքապետին առաջարկեց մեկամսյա ժամկետում մշակել շինարարության ոլորտի ամբողջ գործընթացի հստակեցման և իրավասու մարմինների վարչարարության, թույլտվությունների, եզրակացությունների տրամադրման կարգերի պարզեցման, հայեցողական լիազորությունների հստակեցմանն ուղղված առաջարկությունների փաթեթ և ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ։
Վարչապետը Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին և Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին էլ հանձնարարեց 10-օրյա ժամկետում կառուցապատողների, ներդրողների մասնակցությամբ կազմակերպել խորհրդակցություն՝ նախապատրաստելով բոլոր շահագրգիռ կառույցներին, որպեսզի լսեն նրանց պահանջները։
«Մենք շինարարության ոլորտում 2018 թվականին ակնկալում ենք որոշակի աշխուժություն, պետք է մաքսիմալ լսել՝ ինչն է իրենց խանգարում և շատ պարզ, հստակ մեխանիզմ դնել, որը տարբեր մեկնաբանությունների քիչ տեղիք կտա»,- նշեց Կարեն Կարապետյանը:

Премьер Армении Карен Карапетян: В 2018 году мы ожидаем определенной активности в сфере строительства
В сфере строительства в 2017 году зарегистрирован значительный рост, и мы ожидаем увеличения данных темпов в ближайшем будущем. Об этом заявил сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр РА Карен Карапетян.
В опубликованном Международной финансовой корпорацией и Всемирным банком докладе Doing Business-2018 содержится обращение к сфере предоставления разрешений в сфере строительства, были зафиксированы определенные проблемы, отметил премьер, напомнив, что в этой связи 16 ноября 2017 года было дано соответствующее поручение.
«В результате проведенных исследований и встреч с застройщиками возникла необходимость упрощения и уточнения администрирования, общих требований, предусмотренных правовыми актами в сфере строительства», – подчеркнул Карен Карапетян.
Премьер поручил в течение месяца разработать пакет предложений, направленных на уточнение всего процесса строительства и упрощение процедур выдачи разрешений, заключений компетентных органов и представить в аппарат правительства РА.
Кроме того, премьер-министр поручил руководителю аппарата кабмина и председателю Государственного комитета по градостроительству организовать консультации с застройщиками и инвесторами в течение 10 дней, чтобы подготовить все заинтересованные структуры, выслушать их требования.