Հասարակություն 15:32 19/01/2018 Հայաստան
«Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդրանիկ նիստում «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամի խորհրդի նախագահ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԵՊՀ Աստվածաբանության ֆակուլտետի  Հայ եկեղեցու պատմության և եկեղեցաբանության ամբիոնի վարիչ Լևոն Սարգսյանը խորհրդի անդամների քվեարկության արդյունքում միաձայն ընտրվել է  Մատենադարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ:
Մատենադարանի պաշտոնական էջի փոխանցմամբ, Մատենադարանի Արխիվային բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների թեկնածու Արմեն Մալխասյանը միաձայն ընտրվել է  հոգաբարձուների խորհրդի քարտուղար:
Նիստին ներկա են եղել Հոգաբարձուների խորհրդի բոլոր 19 անդամները: Հոգաբարձուների խորհուրդը քննարկել և հաստատել է հոգաբարձուների խորհրդի աշխատակարգը:
Հոգաբարձուների խորհուրդը քննարկել և հաստատել է «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ» հիմնադրամի  տնօրենի ընտրության կանոնակարգը: Մատենադարանի տնօրենի պաշտոնի համար մրցույթի օր է նշանակվել մարտի 6-ը:

Председателем совета попечителей «Матенадарана» единогласно избран брат президента Армении – Левон Саргсян
На первом заседании совета попечителей фонда «Научно-исследовательский институт древних рукописей им.М.Маштоца „Матенадаран”» руководитель исполнительного органа всеармянского фонда развития человеческих ресурсов «Пюник», доктор исторических наук, профессор, завкафедрой истории и экклезиологии Армянской Церкви Богословского факультета Ереванского государственного университета Левон Азатович Саргсян в ходе голосования членов совета единогласно был избран председателем совета попечителей «Матенадарана».
Как сообщается на сайте фонда, начальник Архивного отдела «Матенадарана», кандидат исторических наук Армен Малхасян избран секретарем совета попечителей.
На заседании присутствовали все 19 членов совета попечителей фонда. Была обсуждена и утверждена процедура выборов директора фонда «Научно-исследовательский институт древних рукописей им.М.Маштоца „Матенадаран”». Конкурс на замещение должности директора назначен на 6 марта.