Տնտեսություն 12:40 23/01/2018 Հայաստան
Փետրվարի 5-ին կհրապարկվեն 2018-ի հունվարի սպառողական գների վերաբերյալ ցուցանիշները: ԱԺ-ում ընթացող լսումների ժամանակ հայտարարեց Ազգային վիճակագրական ծառայության  նախագահ Ստեփան Մնացականյանը՝ հիշեցնելով, որ հունվարի 10-ին հրապարակվել են 2017-ի դեկտեմբերի և հունվար-դեկտեմբերի սպառողական գների ինդեքսի վերաբերյալ տվյալները:
Ներկայացնելով արդեն հրապարակված տվյալները Մնացականյանը հիշեցրեց, որ 2017թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.5% գնաճ, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 3.6% գնաճով: Վերջինիս մեծապես նպաստել է մրգի և բանջարեղենի՝ համապատասխանաբար 4.3% և 25.1% գնաճը:
2017թ. դեկտեմբերին 2016թ. դեկտեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 102.6%, այդ թվում, սննդամթերքինը և ոչ ալկոհոլային խմիչքինը (ներառյալ ալկոհոլային խմիչք և ծխախոտ)՝ 105.3%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 101.7%, ծառայությունների սակագներինը՝ 99.5%:
«Այդ աճերը  տեղի են ունեցել գերազանցապես չորրորդ եռամսյակի ընթացքում: Այսպես, 2017-ի չորրորդ եռամսյակում կուտակային գնաճը՝ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 4.4 տոկոս, այդ թվում միայն չորրորդ եռամսյակում սննդամթերքի գնաճը կազմել է 10.3 տոկոս»,-խորհրդարանում հայտարարեց ծառայության ղեկավարը:
Ս. Մնացականյանը նշեց, որ վիճակագրությունը վարելիս իրենք առաջնորդվում են միջազգային մեթոդաբանությամբ, որը Հայաստանում ներդրվել է ԱՄՀ փորձագետների անմիջական մասնակցությամբ: Նրա խոսքով, Արժույթի միջազգային հիմնադրամնն էլ օգտվում է նույն մեթոդաբանությունից:

Экономика 13:38 23/01/2018 Армения
Пятого февраля будут обнародованы данные касательно потребительских цен за январь 2018 года. Об этом сегодня на слушаниях в Национальном Собрании Армении на тему «Причины роста цен на отдельные виды товаров и возможности по смягчению последствий этого» заявил глава Национальной статистической службы РА Степан Мнацаканян.
Степан Мнацаканян напомнил, что 10 января 2018 года Национальная статистическая  служба опубликовала Индекс потребительских цен в Республике Армения в январе-декабре 2017г..
Представляя уже обнародованные данные, Степан Мнацаканян напомнил, что в декабре 2017 года по сравнению с ноябрем на потребительском рынке Армении зарегистрирована инфляция на уровне 1,5%. По его словам, это в основном обусловлено ростом цен на 3,6% на продукты питания и безалкогольные напитки.
Индекс потребительских цен Республики Армения в декабре 2017г. по сравнению с декабрем 2016 года составил 102,6%, в том числе на продукты питания и безалкогольные напитки (вкл. алкогольные напитки и табак) – 105,3%, на непродовольственные товары – 101,7%,  услуги – 99,5%.
Степан Мнацаканян также подчеркнул, что рост цен имел место в основном в 4-м квартале 2017 года. «Так, кумулятивная инфляция за этот период – индекс потребительских цен –  составила 4,4%», – указал глава Национальной статистической службы.
При этом Степан Мнацаканян отметил, что при составлении статистики они руководствуются международной методикой, внедренной в Армении при непосредственном участии экспертов МВФ.
«Это придумали не эксперты Национальной статистической службы Армении, такова общепринятая методика», – резюмировал он.
С учетом обеспокоенности в общественных и политических кругах относительно роста цен на отдельные виды товаров, а также предложений президента Армении Сержа Саргсяна в этой связи, по инициативе председателя НС РА, 23 января, в 11:00, в зале заседаний НС созваны парламентские слушания на тему «Причины роста цен на отдельные виды товаров и возможности по смягчению последствий этого».