Տնտեսություն 15:08 24/01/2018 Հայաստան
Դավոսում գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այցի երրորդ օրը մեկնարկել է իսպանական  «Ակցիոնա» ընկերության ղեկավարների հետ հանդիպումով:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ «Ակցիոնա»-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժոզը Մանուել Էնտրեկանալեսի և «Ակցիոնա Էներջի» (ACCIONA Energy) գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռաֆայել Մատեո Ալկալայի հետ քննարկվել են արևային և հողմային էներգետիկայի ու ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված  է, որպեսզի ընկերության կողմից Հայաստանում մեկնարկած ծրագրերն ընդլայնվեն  և ընդգրկեն ոչ միայն  վերականգնվող էներգետիկայի, այլև  ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտը, որտեղ բավականին լուրջ բարեփոխումներ են մեկնարկել։
«Ակցիոնա» -ի ներկայացուցիչները գոհունակություն են հայտնել վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում ստեղծված բարենպաստ ներդրումային  միջավայրի կապակցությամբ և նշել, որ նախատեսում են տեսանելի ապագայում այցելել Հայաստան՝ տեղում ներդրումային այլ հնարավորություններին ծանոթանալու նպատակով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ենթակառուցվածքների ոլորտում իրականացվող ծրագրերին և զարգացման ուղղություններին:
Տեղեկանք. Աշխարհի ավելի քան 40 երկրներում գործող «Ակցիոնա» ընկերությունը Իսպանիայի ամենախոշոր բիզնես ընկերություններից է, որն առաջատար է ենթակառուցվածքների զարգացման, վերականգնվող էներգետիկայի, ջրային ռեսուրսների կառավարման և ծառայությունների ոլորտներում: Ընկերությունն  այլընտրանքային էներգետիկայի արտադությանն ուղղված  ծրագրեր է իրականացնում  նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում:

Экономика 18:10 24/01/2018 Армения
Визит премьера Армении в Давос: с испанской компанией обсуждены возможности сотрудничества в сфере ветроэнергетики
Третий день визита находящегося в Давосе премьер-министра Армении Карена Карапетяна начался со встречи с руководством испанской компании «Акциона». Подробности представляет пресс-служба армянского правительства.
С президентом и главным исполнительным директором компании «Акциона» Жозе Мануэлем Энтреканалесом и главным исполнительным директором «Акциона Энерджи» (ACCIONA Energy) Рафаэлем Матео Алкалой были обсуждены возможности сотрудничества в сферах ветроэнергетики и управления водными ресурсами.
Премьер-министр отметил, что армянская сторона заинтересована в том, чтобы начатые компанией в Армении программы расширились и охватывали не только возобновляемую энергетику, но и сферу управления водными ресурсами, в которой начались довольно серьезные реформы.
Представители компании «Акциона» выразили удовлетворение в связи с созданной в сфере возобновляемой энергетики благоприятной инвестиционной средой и отметили, что в обозримом будущем планируют посетить Армению для ознакомления на месте с другими инвестиционными возможностями.