Քաղաքական 16:22 26/01/2018 Հայաստան
Նախագահին զեկուցվել է 2018թ. կայանալիք պետական երեք խոշոր միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ժամանակ պատասխանատուները զեկուցել են 2018 թվականին Հայաստանում կայանալիք կարևորագույն պետական երեք խոշոր միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի, Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մասին: Զեկույցները ներառել են նաև անցած տարվա հոկտեմբերի 21-ին կայացած խորհրդակցության ընթացքում Հանրապետության Նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքը: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Խորհրդակցության սկզբում Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ ակնկալում է առարկայական խոսակցություն ինչպես կազմակերպական, այնպես էլ բովանդակային և ֆինանսատնտեսական հարցերի շուրջ, քանի որ, ըստ Նախագահի, միջոցառումների անցկացմանը շատ ժամանակ չի մնացել, և անհրաժեշտ է ամենայն պատասխանատվությամբ վերաբերվել ու խստագույնս պահպանել աշխատանքների ժամանակացույցը: Անկախությունից ի վեր նման մասշտաբի պետական միջոցառումների պատշաճ անցկացումը, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, Հայաստանի Հանրապետության համար կդառնա յուրօրինակ հասունության քննություն:
2018թ. հոկտեմբերի 11-12-ը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների, գագաթնաժողովի շրջանակներում ծրագրված միջոցառումների մասին զեկուցել է արտաքին գործերի նախարար, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված աշխատանքների և տոնին նվիրված միջոցառումների ծրագրի նախագծով առաջարկվող անելիքների մասին զեկուցել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված պետական հանձնաժողովի քարտուղար Վահե Ստեփանյանը:
Երևանի քաղաքապետ, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Տարոն Մարգարյանը ներկայացրել է 2018թ. սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին անցկացվելիք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի համաքաղաքային տոնակատարությունների միջոցառումների ծրագիրն ու ժամանակացույցը, ինչպես նաև մի շարք միջոցառումների մասով իրականացված նախապատրաստական աշխատանքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցող շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարները յուրաքանչյուրն իր մասով զեկուցել է Հանրապետության Նախագահի մոտ կայացած նախորդ խորհրդակցության ընթացքում տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքը, այդ թվում՝ տրանսպորտի և կապի, ավիացիայի, մշակութային միջոցառումների անցկացման, ԶԼՄ-ների հետ աշխատանքի կազմակերպման, գեղագիտական ձևավորման՝ տարբերանշանների, հուշանվերների և մի շարք այլ ուղղություններով մինչ այժմ իրականացված աշխատանքների և հետագա անելիքների մասին:

Общество 17:16 26/01/2018 Армения
Президент РА Серж Саргсян сегодня созвал совещание с целью обсудить ход подготовительных работ по трём крупным мероприятиям, проведение которых намечено в республике в 2018 году: Саммит Франкофонии, 100-летие Республики Армения и Майских героических сражений, 2800-летие основания Еревана. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Доклады охватывали и ход выполнения поручений, данных президентом Сержем Саргсяном в ходе состоявшегося 21 октября 2017 года совещания.
В начале совещания президент Саргсян отметил, что ожидает предметного обсуждения как вокруг организационных, так и содержательных и финансово-экономических вопросов, поскольку, по словам главы государства, до проведения данных мероприятий осталось немного времени и необходимо отнестись  со всей ответственностью и строжайше соблюдать график работ.
Проведение мероприятий подобного масштаба на надлежащем уровне, по словам президента, для Республики Армения станет своеобразным экзаменом зрелости – с момента провозглашения независимости.
О ходе подготовки к намеченному на 11-12 октября 2018 года в Ереване Саммиту Франкофонии и запланированных в рамках саммита мероприятий доложил министр иностранных дел, заместитель председателя созданной указом президента РА межведомственной комиссии Эдвард Налбандян.
О ходе подготовительных работ к празднованию 100-летия Республики Армения и Майских героических сражений и плане намеченных мероприятий отчет представил руководитель Аппарата Правительства РА, секретарь созданной по указу главы государства специальной государственной комиссии Ваге Степанян.
Мэр Еревана Тарон Маргарян, который является зампредседателя созданной указом главы государства юбилейной комиссии, в свою очередь представил программу и календарь праздничных мероприятий к 2800-летию основания столицы, которые планируется провести 29 и 30 сентября 2018г., а также ход подготовительные работ к ряду намеченных мероприятий.
Участвующие в совещании руководители заинтересованных ведомств и министерств каждый по своей части доложил президенту Армении о ходе выполнения данных ранее главой государства поручений, в том числе, о проведении мероприятий в сферах транспорта и связи, авиации, культуры, организации работы со СМИ, эстетического оформления почетных знаков, сувениров, а также о проделанных до сих пор работах по ряду других направлений и намеченных мероприятиях.