Սպորտ 16:24 31/01/2018 Հայաստան
Ձյուդոյի Հայաստանի ազգային հավաքականն ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Օլիմպավանում: Գլխավոր մարզիչ Արմեն Նազարյանը թիմում ընդգրկել է 12 ձյուդոյիստի, որոնք պատրաստվում են տարբեր միջազգային մրցաշարերի.
«Տղաներն աստիճանաբար լավ մարզավիճակ են ձեռք բերում: Փետրվարին երեք ստուգատես կունենանք: Նախ Ֆերդինանդ Կարապետյանը Փարիզում կմասնակցի «Մեծ սաղավարտ» միջազգային մրցաշարին, որտեղ մրցելու են շատ ուժեղ մարզիկներ: Դրանից հետո նա ու Արսեն Ղազարյանը Համբուրգում կմասնակցեն 10-օրյա միջազգային ուսումնամարզական հավաքի, այնուհետեւ Գերմանիայի Դյուսելդոլֆ քաղաքում հանդես կգան «Գրան Պրի» մրցաշարում: Ընտրել ենք հենց այս երկու ձյուդոյիստներին, քանի որ նրանք խոշոր մրցաշարերի մասնակցելու ավելի մեծ փորձ ունեն:
Մյուս ձյուդոյիստները, որոնք նոր են հաղթել Հայաստանի առաջնությունում եւ ընդգրկվել ազգային հավաքական, հանդես կգան համեմատաբար թույլ մրցաշարում՝ Ավստրիայում կայանալիք Եվրոպայի գավաթի խաղարկության փուլին:
Այս միջազգային մրցաշարերի արդյունքում կորոշենք, թե որ ձյուդոյիստները Հայաստանը պետք է ներկայացնեն Եվրոպայի առաջնությունում»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասել է Արմեն Նազարյանը:
Այս տարի ձյուդոյի աշխարհի առաջնությունը կայանալու է Բաքում: Արմեն Նազարյանը նշել է, որ մասնակցության մասին դեռ ոչ մի հստակ որոշում չկա.
«Այժմ կենտրոնացած ենք Եվրոպայի առաջնության վրա: Հետո պարզ կլինի տարվա գլխավոր ստուգատեսի մասնակցության հարցը: Եվրոպայի առաջնությունից հետո սկսվելու է ամառային օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար պայքարը: Մենք ունենք հեռանկարային մարզիկներ, որոնք կարող են Տոկիո 2020-ի վարկանիշ վաստակել»,- նշել է Նազարյանը:
2018 թվականից ձյուդոյում փոխվել են որոշ կանոններ: Օրեր առաջ Արմեն Նազարյանը մասնակցել է միջազգային սեմինարի, որտեղ ուսումնասիրել են բոլոր նոր կանոնները: Մարզչի խոսքով՝ ոչ բոլոր մասնագետներն են կողմ եղել փոփոխություններին:

Спорт 18:19 31/01/2018 Армения
Национальная сборная Армении по дзюдо проводит учебно-тренировочный сбор в Олимпаване. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
Главный тренер Армен Назарян включил в команду 12 дзюдоистов, которые готовятся к различным международным соревнованиям.
«Ребята постепенно набирают хорошую спортивную форму. В феврале нас ждут три соревнования. Фердинанд Карапетян в Париже выступит в розыгрыше "Большого шлема", где будут состязаться очень сильные спортсмены. После этого он и Арсен Казарян в Гамбурге примут участие в 10-дневном учебно-тренировочном сборе, а затем в немецком городе Дюссельдорф выступит в турнире "Гран-При". Выбрали именно этих двух дзюдоистов, поскольку они имеют больший опыт участия в крупных соревнованиях.
Другие дзюдоисты, которые победили в чемпионате Армении и недавно вошли в сборную, выступят на более слабом соревновании – предстоящем в Австрии розыгрыше Кубка Европы.
В результате этих международных соревнований решим, какие дзюдоисты должны представить Армению на чемпионате Европы», – сказал Армен Назарян.
В этом году чемпионат мира по дзюдо состоится в Баку. Армен Назарян отметил, что конкретного решения об участии пока нет.
«Сейчас мы сосредоточены на чемпионате Европы. Потом будет ясен вопрос участия в главном турнире. После чемпионата Европы начнется борьба за путевки на летние Олимпийские игры. У нас есть перспективные спортсмены, которые могут завоевать рейтинг для Токио-2020», - отметил Назарян.
С 2018 года в дзюдо изменились некоторые правила. На днях Армен Назарян участвовал в международном семинаре, где изучались все новые правила. По словам тренера, не все специалисты поддержали эти изменения.