Քաղաքական 11:46 08/02/2018 Հայաստան
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գալուստ Սահակյանը հավաստիացնում է՝ օրենքի նախագիծը, որով ծխախոտի օգտագործման խիստ սահմանափակումներ են նախատեսվում, ներկա տեսքով չի ընդունվելու: Նման համոզմունք նա հայտնեց այսօր՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ինչ որ պետք է, ես արդեն ասել եմ, խոսել եմ որոշակիորեն նաև կառավարությունում: Ինչո՞ւ եմ ասում, որ այդ օրենքն այդքան արժանավոր բան չէ մեր հասարակության համար. որովհետև ծխախոտի մասին օրենքի վրա եվրոպական տերությունները, Ամերիկան 40-50  տարիների աշխատանք են կատարել: Այս օրենքում այնպիսի թվեր են գրված, որ թրևէ մեխանիզմ չկա, որ ստուգեն, տեսնեն՝ ով որտեղ է ծխում: Առավել ևս, դրա հետևանքով ոչ մի ռեստորան Հայաստանում չի կարող աշխատել: Այնսպես որ, եթե ուզում ենք ծխելու դեմ պայքարի անցնել, պիտի կարողանանք հասարակությանը նախապատրաստել»,- ասաց պատգամավորը:
Գալուստ Սահակյանի խոսքով, օրենքը ժամանակին ներկայացվել է Հրանուշ Հակոբյանի կողմից, իսկ ինքն առաջարկել է օրենքում որոշակի փոփոխություններ կատարել:
Անդրադառնալով ռեյտինգային ընտրակարգի առնչությամբ ՀՅԴ-ի և «Ծառուկյան» խմբակցության բացասական դիրքորոշմանը՝ հանրապետական գործիչը շեշտեց՝ իր կարծիքով օրենսդրությունը, որով առաջ են ընթանում, բավականին մեծ համարում ունի Հայաստանում և Հայաստանից դուրս, հետևաբար, կարոլի է շարունակել առաջ շարժվել նույն օրենսդրությամբ:
«Եթե նոր մտքեր են արտահայտում, իհարկե, պետք է բերեն քննարկման: Եթե կկարողանան ապահովել, որ ավելի լավ է, բնականաբար քաղաքական մեծմասնությունը կգնա այդ ուղղությամբ: Կարծում եմ՝ ինչ-որ նոր բան չեն ավելացնում դրա մեջ: Մտածում եմ՝ ընդդիմադիր են պիտըի որոշակի ընդդիմադիր խնդիրներ առաջարկեն: Մենք պետք է կարողանանք ազգին նախապատրաստել մեր երկրի հետագա զարգացմանը:
Երբեմն-երբեմն մտածում եմ՝ էս ի՞նչ դառան մեր ժամանակաները, որ երկրի անվտանգությունը, ամեն օր զոհվող երիտասարդ տղաներին թողած՝  խոսում են նման բաների մասին: Փոխանակ այդ խնդիրների մասին խոսեն, ընկել ենք ընտրությունների, ծխախոտի հետևից: Մեր քաղաքական խնդիրը Ղարաբաղն է՝ մինչև վերջ: Այդ ուղղությամբ մենք շատ ենք աշխատում, իսկ ծխախոտ, Ընտրական օրենսգիրք… մարդիկ են, մի կողմն ընդդիմություն է, մի կողմը՝ դիմություն: Մարդիկ բանավիճում են: Եթե որոշակի նորմալ մոտեցումներ կդրսևորեն, մեզանում, կարծում եմ, քննարկելի կլինեն»,- նշեց Գալուստ Սահակյանը:

Общество 13:40 08/02/2018 Армения
Галуст Саакян о резонансном законопроекте: Если хотим бороться с курением в Армении, должны сперва подготовить общество
Законопроект, предусматривающий строгие ограничения использования табачных изделий, который еще не представлен в Национальное Собрание Армении, не будет принят в нынешнем виде. Об этом заявил сегодня депутат НС РА от фракции Республиканской партии Армении (РПА), бывший спикер парламента Галуст Саакян.
Все, что было нужно, я уже сказал: представил свою позицию и в правительстве», – сказал он, добавив: «В европейских странах, США соответствующий закон принимался при постоянной работе в течение 40-50 лет. В этом законопроекте приводятся такие цифры, при этом нет никакого механизма для проверки, кто и где курит».
По его словам, в случае претворения в жизнь предлагаемого законопроекта  пострадают также кафе и рестораны, поскольку в случае запрета на курение они лишатся многих посетителей.
«Так что, если хотим бороться с курением, должны суметь подготовить общество», – отметил парламентарий.
Он также рассказал, что в свое время подобный законопроект представила  министр Диаспоры Грануш Акопян. «Я предложил внести определенные изменения в документ», – отметил Г.Саакян.
Напомним, представленный министерством здравоохранения Армении в рамках борьбы с курением законопроект «О снижении и предотвращении негативного влияния использования табачных изделий» предусматривает в частности крупные штрафы за курение в общественных местах – от 50 тыс. до 250 тыс. драмов.