Տնտեսություն 11:47 09/02/2018 Հայաստան
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն այսօր հրավիրել էր  խորհրդակցություն, որի ընթացքում ներկայացվել է Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) կողմից մշակված Երկրի ռազմավարական հնարավորությունների (COSOP) վեցամյա ծրագիրը, որը նախատեսվում է մեկնարկել 2018 թվականի ընթացքում:
ԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն է գյուղական բնակավայրերում աղքատության նվազեցումն ու գյուղատնտեսության զարգացումը, ներկայացրել է Հիմնադրամի հայաստանյան ծրագրի ղեկավար Ռամի Սալմանը:
Ներկայացման ընթացքում շեշտվել է, որ COSOP ծրագիրը կազմվել է ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին համահունչ, միտված է աջակցելու Հայաստանում կայուն և համընդգրկուն գյուղատնտեսության փոխակերպմանը և առաջիկա 6 տարիների ընթացքում կհանդիսանա ռազմավարական ուղեցույց գյուղատնտեսության ոլորտում պոտենցիալ ներդրողների համար: Ծրագիրը նաև նպատակ ունի զարգացնել փոխշահավետ գործընկերություն ագրոբիզնեսի և փոքր ֆերմերային ընկերությունների միջև` նպաստելով նրանց առավել ակտիվ ներգրավվածությանը արժեշղթայի ձևավորմանը, միաժամանակ կաջակցի գյուղատնտեսության առևտրայնացման համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը:
Ծրագրի մշակման ընթացքում հանգամանորեն վերլուծվել է գյուղական համայնքների ներկա սոցիալ-տնտեսական վիճակը, ուսումնասիրվել են գյուղերի զարգացմանը խոչընդոտող հիմնախնդիրները,  կարողությունները, հիմնական կարիքները, աղքատության նվազեցման հնարավոր ուղիները:
Ծրագրի բաղադրիչներից է Ագրոբիզնեսի գործընկերության ծրագիրը (Agribusiness Partnership Programm - APP), որը նախատեսվում է ներկայացնել IFAD-ի Գործադիր խորհրդի հաստատմանը 2018 թվականի դեկտեմբեր ամսին:
Միաժամանակ Ռամի Սալմանն ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացման ընթացքում ակնկալվում է ակտիվ համագործակցություն ՀՀ կառավարության, մասնավոր հատվածի, միջազգային դոնոր կազմակերպությունների և  ՀԿ-ների միջև:

Экономика 12:01 09/02/2018 Армения
Министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян сегодня, 9 февраля, созвал совещание, в ходе которого была представлена шестилетняя программа «Стратегические возможности страны» (COSOP), разработанная Международным фондом сельскохозяйственного развития (МФСР или IFAD). Об этом сообщает пресс-служба Минсельхоза РА.
Старт программы запланирован в течение 2018 года.
Программа, основной целью которой является развитие сельского хозяйства и сокращение уровня бедности в сельских общинах, была представлена руководителем региональной программы IFAD Рами Салманом.
Программа COSOP была составлена в соответствии с приоритетами правительства Армении.
Отмечается, что программа нацелена на поддержку устойчивого и всестороннего преобразования сельского хозяйства в Армении, и в ближайшие 6 лет станет стратегическим ориентиром для потенциальных инвесторов в сфере сельского хозяйства.
Целью программы также является развитие взаимовыгодного партнерства между представителями агробизнеса и малыми фермерскими хозяйствами. Программа в то же время поспособствует созданию благоприятной среды для коммерциализации сельского хозяйства.
Р. Салман подчеркнул, что в ходе реализации программы ожидается активное сотрудничество между правительством Армении, представителями частного сектора, международными донорскими организациями и общественными организациями.