Տնտեսություն 11:20 14/02/2018 Հայաստան
«Առաջիկա 1-2 տարում մենք պետք է հանքարդյունաբերության ոլորտի բացարձակ թափանցիկության հասնենք»,- այս մասին նշել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը՝  Հայաստանում և Վրաստանում Միացյալ Թագավորության  առևտրի  և ներդրումների հարցերով հանձնակատար Մարկ Փրիթչարդի հետ հանդիպմանը։
Նախարար Մանուկյանը գոհունակություն է  հայտնել էներգետիկայի ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության ձևավորման վերաբերյալ՝  համոզմունք հայտնելով, որ այս համագործակցությունը կընդլայնվի և կզարգանա:
Նախարարության տեղեկատվության և  հասարակայնության  հետ  կապերի   բաժնի փոխանցմամբ՝ նախարարն անդրադարձել է վերականգնվող  էներգետիկայի բնագավառում  արտադրական կարողությունների  զարգացմանն  ուղղված  ծրագրերի արդյունավետությանը, մասնավորապես՝ արևային  կուտակիչ կայանների կառուցմանը:  Այդ համատեքստում   զրուցակիցներին է  ներկայացրել նաև «Մասրիկ-1»  արևային ֆոտովոլտային կայանի և  «Շնող»  ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրերը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան  Ջուդիթ Ֆարնուորթը, ով նշել է, որ ՄԹ կառավարությունը պատրաստ է խորացնել տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ պատրաստակամություն հայտնելով ներդրումների ներգրավմանը։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է էներգետիկայի բնագավառի մասնագետների վերապատրատման նպատակով համատեղ ուսումնական կենտրոնի  ստեղծումը:
Խոսելով Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը  Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին՝ նշվել է, որ Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեպանատան հետ փոխգործակցությունը կնպաստի, որպեսզի   2019թ. Հայաստանն, անցնելով միջազգային վավերացման գործընթացը, կարողանա ճանաչվել նախաձեռնության ստանդարտներին համապատասխանող երկիր:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են  երկու երկրների միջև էներգետիկայի բնագավառում համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու պատրաստակամությունը:

Общество 13:38 14/02/2018 Армения
В ближайшие 1-2 года Армения должна достичь абсолютной прозрачности в сфере горнодобывающей промышленности. Об этом заявил министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян на встрече с комиссаром по вопросам торговли и инвестиций Соединенного Королевства в Армении и Грузии Марком Притчардом.
Министр А. Манукян выразил удовлетворение относительно формирования армяно-британского сотрудничества в сфере энергетики, выразив уверенность, что сотрудничество расширится и углубится.
Как сообщает пресс-служба министерства, Ашот Манукян обратился к эффективности программ, нацеленных на развитие производственных мощностей в области возобновляемых источников энергии, в частности, строительству солнечных аккумулятивных станций.
В данном контексте собеседникам были представлены также программы строительства солнечной фотовольтовой станции «Масрик-1» и ГЭС «Шнох».
Согласно информации, во встрече приняли участие также Чрезвычайный и полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джудит Фарнуорт, которая отметила, что правительство Соединенного Королевства готово к углублению экономического сотрудничества с Арменией, выразив готовность  оказать содействие в процессе привлечения инвестиций.
В ходе встречи стороны отметили важность создания совместного учебного центра с целью переподготовки специалистов в сфере энергетики.
Обратившись к возможности членства Армении в Инициативе по обеспечению прозрачности в добывающей промышленности, собеседники отметили, что сотрудничество с посольством поспособствует тому, чтобы в 2019 году Армения, пройдя процесс международной ратификации, смогла быть признана соответствующим критериям данной инициативы государством.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность к эффективному сотрудничеству между двумя странами в сфере энергетики.