Հասարակություն 17:39 16/02/2018 Հայաստան
ՏՏ ընկերությունների հայկական պատվիրակությունը մեկնում է Հնդկաստան մասնակցելու ՏՏ համաշխարհային համաժողովին (World Congress on Information Technology - WCIT), որը կանցկացվի Հնդկաստանի Հայդերաբադ քաղաքում` փետրվարի 19-21-ը:
WCIT-ը բիզնես հաղորդակցությունների և գործարքների միջազգային հարթակ է 2000-ից ավելի գործարարների, նորարարների, պետական ներկայացուցիչների, վերազգային կազմակերպությունների, ներդրողների և նշանավոր գիտնականների համար:
Համաժողովի ներկայացուցիչները քննարկում են ոլորտի զարգացման ուղղություններն ու մարտահրավերները,  B2B հանդիպումներ անցկացնում: WCIT 2018-ի խոսնակների ցանկն՝ այստեղ:
WCIT 2018-ի շրջանակում Հայաստանին պաշտոնապես կփոխանցվի WCIT 2019-ի անցկացման էստաֆետան, որի անցկացման իրավունքը Հայաստանին է ընձեռնվել դեռևս 2014-ին՝ շնորհիվ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ): Հայաստանում անցկացվելիք WCIT 2019-ի տեսահոլովակն՝այստեղ:
Հայաստանը WCIT-ին մասնակցում է արդեն 9-րդ անգամ: Այս տարի Հայաստանը ներկայացնող պատվիրակության կազմում են ԻՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, փոխտնօրեն Լևոն Բաբայանը, ԻՏՁՄ անդամ-կազմակերպություններ՝ «Ինստիգեյթ Խորհրդատվական» ընկերության տնօրեն Աննա Գևորգյանը,  «Ինստիգեյթ Դիզայն» ընկերության տնօրեն Արման Պողոսյանը, «Ինստիգեյթ Դիզայն» ընկերության ինժեներության գծով փոխտնօրեն Աննա Շահինյանը, «Ինստիգեյթ Մոբայլ» ընկերության վարչական բաժնի ղեկավար Միքայել Գևորգյանը, «Ինստիգեյթ Մոբայլ» ընկերության որակի ապահովման առաջատար մասնագետ Կարլեն Օհանյանը, «Վեոն Արմենիա» ընկերության Պլանավորման և նախագծերի իրականացման վարչության ղեկավար Իգոր Գաբրիելյանը, «ՎՕԼՕ» ընկերության Բիզնես ռազմավարության զարգացման խորհրդատու Արմեն Այվազյանը, «ԱյՅու Նեթվորքս» ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Ռուբեն Սուքիասյանը և Վիվասել ՄՏՍ-ի Տեղեկատվական համակարգերի դեպարտամենտի ղեկավար Թոմաս Մազեջյանը: ՀՀ կառավարությունը կներկայացնի ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Արման Խաչատրյանը:
Հավելենք, որ WCIT-ը անցկացվում է 1978 թ-ից Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (World Information Technology and Services Alliance-WITSA) կողմից, որին ԻՏՁՄ-ն անդամակցում է 2004 թ-ից:

Society 18:37 16/02/2018 Armenia
The delegation of Armenian IT companies led by Communication, IT and Transport ministry officials is heading for India to attend the World Congress on Information Technology (WCIT) to be held in Hyderabad on February 19-21. As the Union of Information Technology Enterprises of Armenia (UITE) reports, our country participates in the event for the ninth time.
WCIT is the largest and the most reputable international event among worldwide IT leaders. It brings together high-level officials from different countries, heads of multinational organizations, universities and scientific research centers, non-governmental organizations' representatives and many more.
The event includes discussions of legal, political and economic trends affecting IT business processes, presentations of innovative solutions, B2B meetings and so on. The WCIT has been held since 1978.
In the frames of the event, the baton of the next Congress - WCIT 2019 - will be passed to Armenia, as our country will host the major IT conference in 2019. Armenia has been approved as the hosting country for WCIT 2019 during the meeting of the WITSA's board of directors at WCIT 2014 Mexico.
It is expected 2000-2500 delegates from more than 80 countries of the world. WCIT 2019 will be the first Congress being held in Europe since 2010.
The inspirational video about WCIT 2019 is available here.
According to the source, the Armenian delegation represents Mr. Aleksandr Yesayan, UITE President; Mr. Karen Vardanyan, UITE Executive Director;  Mr. Levon Babayan, UITE Deputy Director; the UITE members on behalf of Mrs. Anna Gevorgyan, CEO of "Instigate Consulting"; Mr. Arman Poghosyan, CEO of "Instigate Design"; Mrs. Anna Shahinyan,  VP of Engineering of "Instigate Mobile"; Mr. Mikayel Gevorgyan, Head of Administration of "Instigate Mobile"; Mr. Karlen Ohanyan, QA Lead of "Instigate Mobile"; Mr. Igor Gabrielyan, Head of Planning and Project Implementation Department of "Veon Armenia"; Mr. Armen Ayvazyan, Business Strategy Development Adviser of "VOLO"; Mr. Ruben Sukiasyan, Commercial Director of "IU Networks"; Mr. Thomas Mazejian, Head of Information Systems Department "VivaCell-MTS". Mr. Arman Khachatryan, the Vice Minister of the Transport, Communication and Information Technologies of RA will represent the Government.