Քաղաքական 15:25 17/02/2018 Հայաստան
Մեզ շատ լուրջ փորձություն է սպասվում: Նոր փորձության պարագայում ոչ ոք չգիտի՝ ինչ կլինի, ինչ համգամանքներում հանրությունը փողոց դուրս կգա: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության համագումարի ժամանակ այս մասին ասաց «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ, «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արամ Սարգսյանը:
«Ակնհայտ է, որ այս իշխանությունը փորձելու է վերարտադրվել: Ակնհայտ է, որ այդ վերատադրությունը մեր երկրի, մեր պետականության վրա շատ վատ անդրադարձ է ունենալու: Մեր խնդիրներից մեկն այն է, որ մեր երկիրը լուսավոր մարդկանց միջոցով հասցնենք Հանարապետության: Մենք այս առումով շատ անելիք ունենք: Այդ անելիքն իրական այլընտրանք դառնալն է: Մենք ունենք մարդիկ, որոնք կարող են զբաղեցնել շատ լուրջ պաշտոններ, ունենք ծրագրեր, որոնք ազատական են և տարբերվում են գործող իշխանության ծրագրերից: Վստահ եմ, որ արդյունք գրանցելու ենք, ճիշտ հաշվարկված, զուսպ աշխատանքի դեպքում այդ հաջողությունը շատ չի ուշանա»,- ամփոփեց Արամ Սարգսյանը:
«Լուսավոր Հայաստան կուսակցության անդամ», «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանն իր հերթին ներկայացրեց կուսակցության ծախսերը՝ նկատելով, որ դրամական միջոցների հիսուն տոկոսը բաժին է հասնում  գրասենյակային տարածքների վարձակալությանը, քսանհինգ տոկոսը՝ տարբեր միջոցառումներ իրականացնելուն և վերջին քսանհինգ տոկոսը՝ ՏԻՄ ընտրությունների կազմակերպման նպատակով :
Անդրադառնալով ներքաղաքական  զարգացումներին՝ Մանե Թանդիլյանը նկատեց, որ պետք է ձեռնամուխ լինել պետականության ամրապնդմանը:
«Հայաստանում մնացողների ընտրություն  կատարելու ժամանակն է: Այսօր պայքարը հետադիմականի և առաջադիմականի, հնի և նորի, բռնությունն արդարացնողի և չարդարացնողի, գորշի և լուսավորի միջև է: Այս պայքարն ամենուր է: Մենք կոչված ենք առաջնորդելու նորը և լուսավորը»,- ասաց նա:

Политика 15:54 17/02/2018 Армения
Впереди нас ждет очень серьезное испытание, заявил сегодня председатель входящей в состав Блока «Елк» («Выход») партии «Республика» Арам Саргсян на съезде партии «Светлая Армения».
«Очевидно, что действующая власть попытается обеспечить свою репродукцию. Очевидно, что эта репродукция отразится на нашей стране, нашей государственности негативно. Одна из наших задач – превратить страну с помощью светлых людей в Республику. В этом плане нам предстоит огромная работа. Задача – стать реальной альтернативой. У нас есть люди, которые могут занимать очень серьезные должности, а наши программы качественно отличаются от программ действующей власти. Уверен, что мы добьемся результата, а при правильно рассчитанной, последовательной работе этот успех не заставит себя долго ждать», – сказал Арам Саргсян.
Член партии «Светлая Армения», депутат НС РА от оппозиционной фракции «Елк» Мане Тандилян в свою очередь представила расходы партии, указав, что 50 процентов из всех средств направляется на аренду офисных помещений, 25 процентов – на организацию мероприятий, еще 25 процентов используется для участия в муниципальных выборах.
Коснувшись внутриполитической ситуации, Мане Тандилян указала, что необходимо взяться за укрепление государственности.
«Жителям Армении нужно сделать выбор. Сегодня борьба идет между регрессивностью и прогрессивностью, старым и новым, оправдывающим насилие и осуждающим его, мраком и светом. И эта борьба повсюду. Мы призваны представлять светлое и новое», – сказала она.
Напомним, в Ереване проходит второй съезд партии «Светлая Армения». Помимо двух  политических сил-партнеров «Светлой Армении» – партий «Республика» и «Гражданский договор» – в съезде другие политсилы не участвуют. На мероприятии присутствуют депутаты Национального Собрания Армении от оппозиционной фракции «Елк» («Выход») Сасун Микаелян, Никол Пашинян, Арам Саргсян, Артак Зейналян, а также члены Совета старейшин Еревана от одноименной фракции. На съезде будут избраны новый совет управления, председатель совета, будет создан новый орган – Политический совет. Среди гостей съезда –  вице-президент Альянса либералов и демократов за Европу (ADLE) Хенрик Бах Мортенсен.