Տնտեսություն 14:00 20/02/2018 Հայաստան
«Ինչ նախանշվել էր 2017 թվականի համար՝ գործնականում իրականացվել է»,- այս մասին նշել է ՀՀ վարպապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ՀՀ կառավարությունում տեղի ունեցածլ ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 18-րդ նիստին։
«Ունենք աճ՝ բոլոր ցուցանիշներով: Մաքսիմ Սոկոլովի հետ առանձնազրույցում նախանշել ենք հնարավոր զարգացման բոլոր կետերը և մեր հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման ուղիները: Մեր տվյալներով՝ 2017-ի ընթացքում հայ-ռուսական առևտրաշրջանառությունն աճել է 26,1 տոկոսով, Հայաստանից արտահանումը՝ 44,6 տոկոսով, ներմուծումը՝ 19,1 տոկոսով»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են՝ անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ 2017-ին տնտեսական ակտիվությունն աճել է 7,7 տոկոսով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 26,9, արտահանումը՝ 25,2, ներմուծումը՝ 27,8, ծառայությունների մատուցման ոլորտում աճը կազմել է  14,4 տոկոս, արդյունաբերության աճը՝ 12,6 տոկոս, գնաճը կազմել է 2,6 տոկոս:
«2018-ի հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 10,2 տոկոս, արդյունաբերութան աճը՝ 13,9, շինարարության աճը՝ 19,7, արտաքին առևտրաշրջանառության աճը՝ 47,6, արտահանման աճը՝ 45,2, ներմուծման աճը՝ 48,9, ծառայությունների մատուցման աճը՝ 15,5 տոկոս: Գտնվում ենք զարգացման լավ թրենդի վրա և շահագրգռված ենք, որպեսզի դրան առավելագույնս մասնակցեն մեր ռուսաստանցի բարեկամներն ու գործընկերները»,- նշել է կառավարության ղեկավարը՝ շեշտելով, որ միջկառավարական հանձնաժողովը հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության կարևորագույն հարթակներից է:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ և ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի հետ պայմանավորվել են տարբեր ուղղություններով սահմանել կոնկրետ պատասխանատուների՝ ծրագրերն առաջ մղելու համար:
«Այսօր Հայաստանը լինելով ոչ մեծ շուկա՝ կարող է մեր գործընկերներին, ներդրողներին ներգրավել նրանով, որ ԵԱՏՄ-ի անդամ է, ունի արտոնյալ մուտքեր դեպի 180 միլիոնանոց եվրասիական շուկա: Քննարկման կարևոր թեմա է եղել Մեղրի ազատ տնտեսական գոտին՝ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրման ծրագրերի համատեքստում: Կարծում եմ, որ այս հարթակը կլինի շատ յուրահատուկ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ կարևորելով ռուսական կապիտալի մուտքն ազատ տնտեսական գոտի:
ՌԴ տրանսպորտի նախարար, ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում կատարված աշխատանքին տրված կառուցողական գնահատականի համար:
Նա նշել է, որ հանձնաժողովի վերջին՝ 2016թ. հուլիսին կայացած նիստից հետո բազմաթիվ հանդիպումներ են եղել և´ երկկողմ ձևաչափով, և´ միջկառավարական հանձնաժողովի անդամների, և երկու երկրների գերատեսչությունների միջև։
«Մեր փոխգործակցությունը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա, և կարելի է ասել, որ այժմ այն նոր աստիճանի է հասել, և դա արտացոլվում է նաև տնտեսական արդյունքներում: Բացարձակ թվերով ասած՝ երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը մեր համագործակցության պատմության ընթացքում ռեկորդային մակարդակի է հասել՝ ավելի քան 1 մլրդ 700 մլն ԱՄՆ դոլարի: Ուրախալի է, որ մեծ տեմպով աճում է նաև ռուսաստանյան շուկա հայաստանյան արտադրանքի մատակարարման ծավալը. մեր գնահատականներով՝ նախորդ տարվա ընթացքում այն աճել է ավելի քան մեկ երրորդով՝ 2016 թ. համեմատ: Մենք դա կապում ենք ոչ միայն մեր՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի տնտեսությունների կայուն զարգացման, այլև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ինտեգրացիայի խորացման հետ», - ընդգծել է Մաքսիմ Սոկոլովը:
Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարը համակարծիք է եղել ՀՀ վարչապետի հետ, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելով՝ Հայաստանն ավելի քան 180 միլիոն բնակչություն ունեցող շուկա մուտք գործելու հնարավորություն է ստացել, որի շրջանակում երաշխավորված են ապրանքների ազատ տեղաշարժը, մաքսային հսկողության բացակայությունը, սանիտարական, բուսասանիտարական և անասնաբուժական վերահսկողության միասնական կանոնները:
«Այդ ամենը Հայաստանի կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերի հետ մեկտեղ նախադրյալներ է ստեղծում Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքը մեծացնելու համար, և մենք տեսնում ենք ռուսաստանյան կապիտալի հետաքրքրվածությունը: Այսօրվա հանդիպմանը մասնակցում են մեր գործընկերները, ովքեր պլանավորում են զարգացնել իրենց ծրագրերը և´ ճանապարհաշինության, և´ պետություն-մասնավոր համագործակցության, և´ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառներում, մեր համագործակցության բոլոր ոլորտներում: Այդ թվում, իհարկե, մենք առաջին հերթին մեծ պոտենցիալ հետաքրքրություն ենք տեսնում Ձեր նշած ոլորտներում», - նշել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարը:
Նիստում նախ ներկայացվել և ի գիտություն է ընդունվել ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նախորդ նիստի արձանագրության կատարման վերաբերյալ երկու կողմերի պատասխանատու քարտուղարների հաղորդումը, ապա անցում է կատարվել օրակարգային հարցերին: Անդրադարձ է կատարվել էներգետիկայի, տրանսպորտի, արդյունաբերության, ավիացիայի ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ փոքր ավիացիայի զարգացման, ռուսական ավիաընկերություններին գործունեության հինգերորդ ազատության աստիճան տրամադրելու հարցին, զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությանը, հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումի անցկացմանը և այլ թեմաների:

Глава Минтранса России Максим Соколов: Объем товарооборота с Арменией достиг рекордного уровня – свыше $1,7 млрд
В Ереване сегодня состоялось 18-е заседание армяно-российской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству во главе с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном и министром транспорта РФ Максимом Соколовым.
Премьер-министр Карен Карапетян заявил, что все запланированные на 2017 год мероприятия в Армении были реализованы в полном объеме.
«Зарегистрирован рост по всем показателям. В ходе разговора с министром транспорта России Максимом Соколовым мы наметили все возможные пути развития и направления по диверсификации наших отношений. По нашим данным, в течение 2017 года объем армяно-российского товарооборота вырос на 26.1%, экспорт из Армении – на 44.6%, а импорт – на 19.1%», – отметил К. Карапетян.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, обратившись к экономическим показателям, премьер подчеркнул, что в 2017 году экономическая активность в Армении выросла на 7.7%, объем внешнего торгового оборота – на 26.9%, экспорт – на 25.2%, импорт – на 27.8%, рост в сфере предоставления услуг составил 14.4%, рост промышленности – 12.6%, инфляция составила 2.6%.
«В январе 2018 года в сравнении с аналогичным периодом 2017 года рост экономической активности составил 10.2%, рост промышленности – 13.9%, рост строительства – 19.7%, рост внешнеторгового оборота – 47.6%, рост экспорта – 45.2%, импорта – 48.9%, рост предоставления услуг – 15.5%. Мы находимся в хорошем тренде развития и заинтересованы, чтобы в этом приняли участие наши российские друзья и партнеры», – отметил глава правительства.
Карен Карапетян подчеркнул, что межправительственная комиссия является важнейшей платформой для двустороннего армяно-российского сотрудничества.
Карен Карапетян сообщил, что с министром транспорта РФ Максимом Соколовым достигли договоренности назначить конкретных ответственных лиц по различным направлениям – с целью продвижения программ.
«Армения, будучи не очень большим рынком, может привлечь наших партнеров и инвесторов тем, что является членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС), имеет 180-миллионный рынок на льготных основаниях. Главной темой обсуждения также стала Свободная экономическая зона (СЭЗ) в Мегри в контексте подписания соглашения о свободной торговле между Ираном и ЕАЭС. Думаю, что данная платформа станет уникальной», – отметил премьер РА.
Министр транспорта РФ, сопредседатель Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Россией Максим Соколов выразил благодарность премьеру К. Карапетяну за конструктивную оценку проведенной в рамках межправительственной комиссии работы.
Он отметил, что после последнего заседания комиссии состоялись многочисленные встречи как в двустороннем формате, так и между членами межправительственной комиссии и представителями ведомств двух стран.
«Наше сотрудничество постоянно находилось на высоком уровне, и можно сказать, что на данный момент оно достигло качественно нового уровня, и это отражается также в экономических результатах. Говоря исключительно на языке цифровых показателей, объем двустороннего товарооборота достиг рекордного уровня за всю историю нашего сотрудничества – более $1,7 млрд. Радует также, что быстрыми темпами растет объем поставок армянской продукции на российский рынок. По нашим оценкам, в прошлом году он увеличился на треть в сравнении с 2016 годом. Мы это обуславливаем не только стабильным развитием экономик Армении и России, но и углублением интеграции в рамках ЕАЭС», – отметил М. Соколов.
Глава Минтранса России согласился с премьером Армении по вопросу о том, что членство в ЕАЭС предоставило РА возможность выхода на 180-миллионный рынок, в рамках чего гарантируется свободная транспортировка товаров, отсутствие таможенного контроля, общие правила санитарного, фитосанитарного и ветеринарного контроля.
«Всё это совместно с прилагаемыми усилиями правительства Армении, создает предпосылки для увеличения потока иностранных инвестиций в РА, мы также видим заинтересованность российского капитала. В сегодняшней встрече приняли участники наши коллеги, которые планируют развивать свои программы как в сфере строительства дорог, так и в рамках сотрудничества государства и частного сектора, и по всем сферам нашего сотрудничества. В том числе, конечно, в первую очередь мы видим потенциальный интерес в отмеченных нами сферах», – отметил глава Минтранса РФ.
Стороны обратились также к вопросам расширения сотрудничества в сфере энергетики, транспорта, промышленности, авиации, в том числе развития малой авиации, предоставления российским авиакомпания пятого уровня свободы деятельности.