Քաղաքական 14:34 09/03/2018 Տարածաշրջան
Թուրքիայի խորհրդարանի նիստերից մեկի ընթացքում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել իշխող «Արդարություն և զարգացում» (AKP-ԱԶԿ) և քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (ԺԴԿ-HDP) կուսակցությունների պատգամավորների միջև։
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, ծեծկռտուքը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ քննարկվել է Թուրքիայի  բանակի ստորաբաժանումների կողմից Աֆրինում տեղի քրդական ուժերի դեմ  իրականացվող «Ձիթենու ճյուղ » ռազմական օպերացիան։
Տեղի ունեցած  ծեծկռտուքի ժամանակ  թեթև վնասվածքներ են ստացել 1 ԱԶԿ-ի և 2 ԺԴԿ-ի պատգամավոր։ Վերջիններս տեղափոխվել են հիվանդանոց
Ծեծկռտուքը սկսվել է  այն բանից հետո, երբ ԱԶԿ-ի Քոնիայի պատգամավոր Լեյլա Շահինը  դիմելով քրդամետ կուսակցությանը,  ասել է․ «Խաղաղ բնակչությանը սպանում են ոչ թե  թուրք զինվորները, այլ  ձեր «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) զինյալները»:
Թուրքական լրատվամիջոցի հրապարակած լուսանկարներում երևում է, որ  տեղի ունեցած միջադեպին ներկա է եղել նաև հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը:
Պաշտոնական Անկարայի աջակցությունը վայելող «Սիրիայի ազատ բանակ» խմբավորումը հունվարի 20-ին Թուրքիայի օդուժի աջակցությամբ ներխուժել է Սիրիայի քրդերի վերահսկողության տակ գտնվող սիրիական Աֆրին շրջան։ «Ձիթենու ճյուղ» անվանումով ռազմական գործողության վերջնական նպատակն է Սիրիայի քրդերից վերցնել Թուրքիայի հետ սահմանին ընկած 30կմ խորությամբ հատվածը և այնտեղ հիմնել անվտանգության գոտի։

Политика 15:25 09/03/2018 Регион
В ходе заседания парламента Турции произошла потасовка между депутатами от правящей Партии справедливости и развития (ПСР- AKP) и оппозиционной прокурдской Партии демократии народов (ПДН-HDP). Подробности представляет ermenihaber.am.
Согласно информации, инцидент произошел, когда обсуждалась военная операция Турции «Оливковая ветвь» против формирований курдов в сирийском Африне. В результате потасовки пострадали 1 депутат от ПСР и 2 оппозиционных парламентария. Они были доставлены в больницу.
Так, оппозиционный депутат Махмут Тогрул во время заседания 7 марта выступил с критикой действий вооруженных сил Турции в Африне. Сославшись на данные доклада Amnesty International о жертвах среди мирного населения, он заявил, что военная операция должна быть прекращена.
Потасовка началась после того, как депутат от ПСР Лейла Шахин, обратившись к прокурдской партии, сказала: «Мирное население убивают не турецкие военные, а боевики из «Рабочей партии Курдистана» (РПК- PKK)».
Из кадров, опубликованных турецкими СМИ, видно, что во время инцидента присутствовал депутат от HDP Гаро Пайлан.
Тогрул назвал произошедшее «организованной попыткой линчевания». «Я рассказывал о жертвах и раненых среди мирных жителей в Африне, включая детей. Депутатов ПСР это возмутило. В Африне сложилась тяжелая ситуация, и они не хотят, чтобы люди об этом узнали», – рассказал пострадавший депутат.
Генштаб ВС Турции 20 января объявил о начале операции «Оливковая ветвь» против формирований курдов в сирийском Африне. Одновременно с Турцией действуют боевики «Сирийской свободной армии». Дамаск решительно осудил   действия Турции в Африне, отметив, что эта территория является неотъемлемой частью Сирии.