Քաղաքական 15:50 13/03/2018 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Մալայզիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Դաթուկ Մաթ Դրիս Բին Հաջի Յակոբը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ հանրապետության նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ:
Նշելով, որ այս տարի Հայաստանն ու Մալայզիան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, Նախագահն ընդգծել է, որ երկու ժողովուրդների միջև դեռևս 17-րդ դարից եկող պատմական առնչությունները ամուր հիմք են այդ ջերմ կապերը միջպետական բարձր մակարդակի հարաբերությունների և տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության վերածելու համար: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է երկու երկրների միջև անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորումն ու ընդլայնումը, որը, Նախագահի համոզմամբ, թույլ կտա նոր լիցք հաղորդել փոխգործակցությանը:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել Հայաստանի և Մալայզիայի միջև միջազգային կազմակերպություններում առկա արդյունավետ համագործակցության մասին: Նախագահը Հայաստանի անունից պատրաստակամություն է հայտնել այդ ուղղությամբ շարունակել խորացնել փոխգործակցությունը:
Դեսպան Դաթուկ Մաթ Դրիս Բին Հաջի Յակոբը վստահեցրել է, որ դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելիս ջանք չի խնայի ամրապնդելու հայ-մալայզիական կապերը՝ հնարավորինս նպաստելով ամենատարբեր բնագավառներում ակտիվ շփումներին, փոխճանաչելիության մեծացմանը և համագործակցության զարգացմանը: Հանդիպմանը դեսպանն իր մոտեցումներն ու պատկերացումներն է ներկայացրել մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է դրանք ու ընդգծել, որ դեսպանի գործնական տրամադրվածությունը լավատեսություն է ներշնչում, որ, իրոք, առաջիկայում երկկողմ հարաբերություններում ակտիվություն կարձանագրվի:

Политика 16:37 13/03/2018 В мире
Президент Серж Саргсян: Деловой настрой нового посла Малайзии внушает оптимизм касательно скорейшей активизации отношений
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня верительные грамоты вручил Чрезвычайный и Полномочный посол Малайзии в РА Датук Мат Дрис Бин Хаджи Якуб (резиденция в Москве). Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Согласно информации, Серж Саргсян поздравил посла со вступлением в должность и пожелал успехов.
В ходе встречи президент С. Саргсян отметил, что в текущем году исполняется 25-летие со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Малайзией.
Президент Армении подчеркнул, что отношения между двумя народами, берущие начало еще в 17 веке, являются надежной основой для трансформации этих дружественных связей в межгосударственные отношения на высоком уровне и эффективное сотрудничество в различных сферах.
С. Саргсян подчеркнул важность формирования и расширения необходимой договорно-правовой базы между странами, что, по словам президента, придаст новый импульс сотрудничеству.
Собеседники с удовлетворением отметили эффективное сотрудничество Армении и Малайзии в рамках международных организаций. Президент РА выразил готовность углубить взаимодействие в данном направлении.
Посол Датук Мат Дрис Бин Хаджи Якуб заверил, что при осуществлении дипломатической миссии приложит максимум усилий для укрепления двусторонних связей, активизации контактов в самых различных сферах, повышения уровня взаимной узнаваемости и развития сотрудничества.
Посол также представил свою позицию относительно перспектив развития сотрудничества в ряде сфер. Президент С. Саргсян приветствовал эти подходы и подчеркнул, что деловой настрой посла внушает оптимизм касательно активизации двусторонних отношений уже в ближайшее время.