Քաղաքական 13:23 15/03/2018 Աշխարհում
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն Ադրբեջանում ապրիլի 11-ին կայանալիք արտահերթ նախագահական ընտրություններում: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության ղեկավարն է Կորիեն Յոնկերը:
ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սամադ Սեիդով հայտնել է, որ ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելությունը բաղկացած կլինի 33 հոգուց, որը Բաքու կժամանի ապրիլի 10-ին:Այս մասին հայտնում է APA-ն:
Նշենք, որ Եվրոպական խորհրդարանը դիտորդական առաքելություն չի ուղարկելու Ադրբեջան: Օրերս տարածված հայտարարության մեջ ասվում է, որ որևէ պատգամավոր, որ կորոշի սեփական նախաձեռնությամբ դիտարկել Ադրբեջանի ընտրությունները, իրավունք չունի խոսել Եվրոպական խորհրդարանի անունից:

PACE, OSCE/ODIHR to observe presidential elections in Azerbaijan
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) will observe the upcoming presidential elections in Azerbaijan. The OSCE/ODIHR mission is led by Corien Jonker, Panorama.am reports.
Head of the Azerbaijani delegation to PACE Samad Seyidov told APA that the OSCE monitoring mission consists of 33 members, who are expected to arrive in Baku on April 10.
To note, the European Parliament (EP) will not observe the Azerbaijani presidential elections scheduled for April 11 and consequently will neither comment on the process nor on the results that will be announced afterwards.
“Should any Member of the European Parliament decide to observe these elections, she/he would do so on her/his own initiative and should under no circumstances commit the European Parliament through any statement or action,” the EP said in a statement.