Քաղաքական 16:01 06/04/2018 Հայաստան
Աշխատանքային այցելությամբ Մինսկ ժամանած Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր մասնակցել և ելույթ է ունեցել Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստին:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նիստը մեկնարկել է նեղ ձևաչափով, ապա շարունակվել է ընդլայնված կազմով պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, քաղաքական, անվտանգության, մշակութային, կրթական բնագավառներում ԱՊՀ մասնակից երկրների փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված մեկ տասնյակից ավելի որոշումների նախագծեր, որոնք արժանացել են նախարարների հավանությանը։
Արտաքին գործերի նախարարները մտքեր են փոխանակել միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ, անդրադարձել են ԱՊՀ մասնկաից երկրների ԱԳՆ-երի միջև խորհրդակցությունների անցկացման հարցերին։
Նախարարները հավանություն են տվել «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցութան մասին Համաձայնագրի», ինչպես նաև «Հանցավորության դեմ համատեղ պայքարի 2019-2023թթ. միջպետական ծրագրի» նախագծերին։
Նիստի մասնակիցներն անդրադարձել են «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» ծրագրին, որի նպատակն է երիտասարդներին ներգրավել ԱՊՀ մասնակից երկրների առջև ծառացած խնդիրների լուծման մեջ։
Որոշվել է ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը գումարել 2018թ. սեպտեմբերին։
ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդիպում եմ ունեցել Բելառուսի նախագահի հետ։

Политика 19:30 06/04/2018 В мире
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян сегодня принял участие и выступил на заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) Содружества Независимых Государств. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Согласно информации, заседание стартовало в узком формате, затем продолжилось в расширенном составе с участием членов делегаций.
В повестку заседания были включены свыше десятка проектов решений по повышению эффективности деятельности организации, развития сотрудничества между странами СНГ в политической, культурной, образовательной сферах, а также в области безопасности, которые были одобрены главами МИД.
Министры иностранных дел обменялись мнениями вокруг актуальных международных вопросов, обратились также к вопросам проведения совещаний между внешнеполитическими ведомствами представленных в СМИД СНГ стран.
Министры одобрили проекты «Соглашения о сотрудничестве по борьбе против преступлений в сфере информационных технологий», «Межгосударственной программы совместных мер борьбы с преступностью на 2019-2023 годы».
Участники заседания обратились также к программе «100 идей для СНГ», целью которой является привлечение молодежи в дело решения проблем, стоящих перед странами Содружества.