Քաղաքական 16:01 06/04/2018 Հայաստան
Աշխատանքային այցելությամբ Մինսկ ժամանած Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր մասնակցել և ելույթ է ունեցել Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստին:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նիստը մեկնարկել է նեղ ձևաչափով, ապա շարունակվել է ընդլայնված կազմով պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, քաղաքական, անվտանգության, մշակութային, կրթական բնագավառներում ԱՊՀ մասնակից երկրների փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված մեկ տասնյակից ավելի որոշումների նախագծեր, որոնք արժանացել են նախարարների հավանությանը։
Արտաքին գործերի նախարարները մտքեր են փոխանակել միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ, անդրադարձել են ԱՊՀ մասնկաից երկրների ԱԳՆ-երի միջև խորհրդակցությունների անցկացման հարցերին։
Նախարարները հավանություն են տվել «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցութան մասին Համաձայնագրի», ինչպես նաև «Հանցավորության դեմ համատեղ պայքարի 2019-2023թթ. միջպետական ծրագրի» նախագծերին։
Նիստի մասնակիցներն անդրադարձել են «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» ծրագրին, որի նպատակն է երիտասարդներին ներգրավել ԱՊՀ մասնակից երկրների առջև ծառացած խնդիրների լուծման մեջ։
Որոշվել է ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը գումարել 2018թ. սեպտեմբերին։
ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդիպում եմ ունեցել Բելառուսի նախագահի հետ։

Politics 16:58 06/04/2018 Armenia
On a working visit to Minsk, Belarus, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian participated in the regular meeting of the Council of Foreign Ministers of the Commonwealth of Independent States (CIS) on Friday.
The meeting started in a narrow format, proceeding in an extended format afterwards in participation of delegations, the ministry said in a statement.
The meeting agenda included more than a dozen draft decisions covering a wide range of cooperation areas within the integration.
The foreign ministers exchanged views on pressing global and regional problems, dwelling upon issues on holding consultations between the foreign ministries of the CIS member states.
The ministers approved the draft agreement on cooperation against IT crimes, as well as the draft interstate program on joint anti-crime efforts for 2019-2023.
The participants of the meeting reflected on the international project “100 Ideas for the CIS” which aims at involving young people in settling issued faced by the CIS member states.