Քաղաքական 11:00 09/04/2018 Հայաստան
Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները դաշնակցության, ռազմավարական գործընկերության հարաբերություններ են։ Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն, հայկական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ խոսելով վերջին 10 տարիներին Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ հարաբերությունների մասին։ Նա նշել է, որ այս տերմինները ամրագրված են երկկողմ պայմանագրերով, ՀԱՊԿ-ի փաստաթղթերում։
«Այս կապերը ընդգրկում են պետությունների գործունեության բոլոր ոլորտներն՝ առանց բացառության, մեր երկրների կենսագործունեության բոլոր ոլորտները՝ անվտանգության ոլորտում քաղաքականությունից, արտաքին քաղաքականությունից մինչև մշակույթ, տնտեսություն, տեխնոլոգիական կոնտակտներ, հումանիտար կապեր, կրթություն և շատ այլ ոլորտներ։ 10 տարվա ընթացքում հարաբերություններն, ինչ խոսք, զարգացել են՝ մեր երկրների ղեկավարների՝ Վլադիմիր Պուտինի և Սերժ Սարգսյանի անմիջական վստահելի շփումների ազդեցության տակ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ երկու նախագահները պարբերաբար՝ տարին մի քանի անգամ, բարձր մակարդակով հանդիպումներ են անցկացնում, շփվում են Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում, բազմաթիվ միջազգային համաժողովներում։
Լավրովն ընդգծել է Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցումը, ինչն, ըստ նախարարի, լրացուցիչ, շատ ուժեղ խթան է հաղորդել մեր առևտրատնտեսական, ներդրումային համագործակցությանը։
«Բավական է ասել, որ նախորդ տարի Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը մեծացել է ավելի քան 30 տոկոսով՝ 2016 թ.-ից, հասնելով, եթե հիշողությունս ինձ չի դավաճանում, 1 մլրդ 750 միլիոն դոլլարի։ Սա շատ խոշոր գումար է, էլ չասած այն մասին, որ ռուսական մասնակցությամբ, ռուսական կամ ռուս-հայկական հարյուրավոր կազմակերպություններ աշխատում են Հայաստանի Հանրապետությունում և օգուտ են բերում մեր կապերին և մեր դաշնակցի տնտեսությանը»,- նշել է նա։
Ռազմատեխնիկական համագործակցությունն, ըստ Լավրովի, ավանդաբար սերտ է, իսկ առևտրատնտեսական համագործակցության գծով աշխատող Միջկառավարական հանձնաժողովին զուգահեռ կա նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցով հանձնաժողով. նրանք աշխատում են ակտիվորեն և լավ արդյունք են տալիս։
ՌԴ արտաքին գերատեսչության ղեկավարի գնահատմամբ՝ հումանիտար ոլորտը ավանդաբար մեծ պահանջարկ է ունեցել մեր ժողովուրդների շրջանում. նա առանձնացրել է աշնանը Ռուսաստանում անցկացված Հայաստանի մշակույթի օրերը, որի բացմանը՝ 2017-ի նոյեմբերին, ներկա էին երկու երկրների ղեկավարները։
Կրթության ոլորտին անդրադառնալով՝ Լավրովը նշել է, որ Երևանում գործում է Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարան։ Նրանում, ինչպես նաև ռւսական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ութ մասնաճյուղերում, որոնք գործում են ՀՀ տարածքում՝ ռուսական բարձրագույն կրթության ծրագրով սովորում են ՀՀ շուրջ 3,5 հազար քաղաքացիներ։ Բացի դրանից, 5.5 հազար հայեր սովորում են Ռուսաստանի Դաշնությունում, նրանցից 1,5 հազարը՝ ՌԴ կառավարության կողմից Հայաստանին տրված պետական կրթաթոշակներով։
«Մեր երկկողմ հարաբերություններում վերջին տասը տարում, անխոս, շատ կայուն և որակյալ աճ է գրանցվում։ Այն լրացվում է արտաքին քաղաքական հարթակում սերտ համագործակցությամբ։ Մենք դաշնակիցներ ենք ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում։ Ես արդեն նշել եմ ԵՏՄ-ն, որտեղ Հայաստանը դարձել է լիիրավ անդամ։ Իհարկե, ամբողջապես իրենց արդիականությունը պահպանում են նաև ԱՊՀ-ն, ինչպես նաև մեր կոորդինացված գործողությունները ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում և Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում»,- ասել է նա
Լավրովն ընդգծել է՝ վերոնշյալն ամենևին էլ ամբողջը չէ, ինչ բնորոշում է վերջին 10 տարիներին մեր երկրների հարաբերությունները, բայց կարծում է՝ ասվածից կարելի է եզրակացնել՝ որքան հարուստ են այդ կապերը և որքան են համապատասխանում մեր երկրների շահերին՝ այս պահին։

Политика 11:20 09/04/2018 В мире
Отношения России и Армении – это отношения союзничества, стратегического партнерства. Об этом заявил министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, оценивая развитие двусторонних отношений за последние десятилетия.
Ответы С.В.Лаврова на вопросы СМИ Армении приводит пресс-служба МИД РФ.
«Отношения России и Армении – это отношения союзничества, стратегического партнерства. Эти термины закреплены в двусторонних договорах, в документах Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Эти связи охватывают все без исключения сферы деятельности государств, все сферы жизнедеятельности наших народов от политики в области безопасности, внешней политики до культуры, экономики, технологических контактов, гуманитарных связей, образования и многого другого. Отношения за 10 лет развивались, безусловно, под воздействием прямых доверительных контактов между президентами наших стран В.В.Путиным и С.А.Саргсяном. Они регулярно, по несколько раз в год проводят встречи на высшем уровне, общаются на территории Республики Армения, Российской Федерации, «на полях» многочисленных международных форумов.
Хочу особо выделить присоединение Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС), что, безусловно, придало дополнительный очень мощный импульс нашему торгово-экономическому, инвестиционному сотрудничеству. Достаточно сказать, что в прошлом году товарооборот между Россией и Арменией увеличился более чем на 30% по сравнению с 2016 г., достигнув, если мне не изменяет память, 1 млрд. 750 млн.долл. Это очень крупная сумма, не говоря уже о том, что сотни компаний с российским участием – либо российских, либо совместных российско-армянских предприятий – работают в Республике Армения и приносят пользу нашим связям и экономике нашего союзника», – отметил Лавров.
«Военно-техническое сотрудничество традиционно очень тесное. Наряду с активно работающей Межправительственной комиссией по торгово-экономическому сотрудничеству у нас есть и комиссия по военно-техническому сотрудничеству. Они работают ритмично и дают хороший результат.
Гуманитарная сфера традиционно была весьма востребована нашими народами. Отмечу состоявшиеся в России этой осенью Дни культуры Армении, на открытии которых в ноябре 2017 г. присутствовали президенты двух стран.
Если брать сферу образования, то в Ереване работает Российско-Армянский (Славянский) университет. В нем, а также в восьми филиалах российских высших учебных заведений, которые действуют на территории Республики Армения, по программам российского высшего образования обучаются около 3,5 тыс. армянских граждан. Сверх того, о чем я сейчас сказал, 5,5 тыс. армян обучаются в Российской Федерации, из них 1,5 тыс. – на основе предоставленных Армении Правительством Российской Федерации государственных стипендий», – указал глава МИД РФ.
По словам Лаврова, в двусторонних отношениях в последние 10 лет происходит очень устойчивый и качественный рост. «Он дополняется тесным сотрудничеством на внешнеполитической арене. Мы союзники в рамках ОДКБ. Я уже упомянул ЕАЭС, где Армения стала полноправным членом. Конечно, сохраняет в полной мере свою актуальность и Содружество независимых государств (СНГ), равно как и наши скоординированные действия в ООН, в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), в Совете Европы, в Организации черноморского экономического сотрудничества», – указал он.
«Я перечислил далеко не все, что характеризует наши отношения за последние 10 лет, но, думаю, из сказанного можно сделать вывод, насколько богаты эти связи и насколько они отвечают интересам наших стран на данный момент», – добавил глава российского внешнеполитического ведомства.