Տնտեսություն 11:30 10/04/2018 Արցախ
Արցախի մի քանի քաղաքներում՝ Ստեփանակերտում, Մարտունիում, Մարտակերտում ճանապարհների բարեկարգման, ասֆալտապատման ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում: Այս տարվա ծրագրում ընդգրկված են նաև Ամարաս, Գանձասար ու Շուշի տանող ճանապարհները: Շինարարությունն իրականացնում են արցախյան 3 խոշոր ընկերություններ, հումքն էլ արտադրվում է տեղում:
«Այս պահին կապիտալ նորոգվում է Ստեփանակերտի Գարեգին Նժդեհի անվան փողոցը: Վատ վիճակում էր: Մայրաքաղաքի Վաղարշյան թաղամասում էլ թիվ 10 դպրոցի հարակից ճանապարհներն են վերանորոգվում: Մարտունի քաղաքում 7-8 փողոց է վերանորոգվում»,-Panoarama.am-ի  հետ զրույցում մանրամասնեց Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ Պավել Նաջարյանը:
Ստեփանակերտից Մարտակերտ տանող հիմնական ճանապարհին էլ շինարարներ են աշխատում:  Ասֆալտապատում կիրականացնեն մինչև հասնեն ու հատվեն Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհին:
«Հիմա հողային աշխատանքներ են կատարվում, եզրաքարերն են տեղադրվում, որոշ ժամանակ անց կսկսեն ասֆալտապատման աշխատանքները: Ավարտը նախատեսված է այս տարվա ընթացքում:  Դրանից հետո կսկսեն Վարդենիսից դեպի Քարվաճառ տանող ճանապարհի շինարարությունը»,-ծրագրերը ներկայացրեց արցախցի պաշտոնյան:
Այս տարի էլ ճանապարհների բարեկարգման ու ասֆալտապատման աշխատանքները կիրականացվեն արտաբյուջետային միջոցների հաշվին: Կառավարությունը նախատեսում  ու ծրագրում է հաջորդ տարվա պետական բյուջեից  ոլորտի համար հատկացումներ անել:
«Տարեցտարի այս ոլորտում ավելի շատ աշխատանքներ ենք իրականացնում, առկա է առաջընթաց, որը պետք է պահպանվի: Բացի փողոցներից, բարեկարգվում ու ասֆալտապատվում են հանրապետական ու միջպետական նշանակության ճանապարհները» ,-ասաց Նաջարյանը:

Economy 13:29 10/04/2018 NKR
Intensive road improvement and asphalting works are underway in the Artsakh towns of Stepanakert and Martuni, with the construction carried out by three major companies, Deputy Minister of Urban Development of Artsakh, Pavel Najaryan said in an interview with Panorama.am.
“Currently renovation works are underway on Garegin Nzhdeh Street in Stepanakert. [The street] was in poor condition. The roads close to School No. 10 in the capital’s Vagharshyan neighbourhood are also being renovated,” the Artsakh official said, adding 7-8 streets in the town of Martuni are under renovation as well.
The asphalting works along the highway linking Stepanakert and Martakert will launch in the near future and are scheduled to be completed this year, Mr Najaryan said, adding the construction of the highway running from Vardenis to Karvachar will kick off afterwards.
The deputy minister added this year as well the road renovation and asphalting works are carried out though off-budget funds, with the government planning to make budgetary allocations in the road construction sector next year.
“More works are carried out in this field year by year; a progress is recorded which should be maintained. Apart from streets, interstate and republican roads are also being renovated,” he added.