Հասարակություն 13:09 14/04/2018 Հայաստան
«Մաքուր Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում այսօր մեկնարկել է  համապետական չորրորդ շաբաթօրյակը: Շաբաթօրյակին ՀՀ մարզերից մասնակցում են շուրջ 150 928  մարդ, թվով 1 947  կազմակերպություն: Աշխատանքների կազմակերպման նպատակով ներգրավվել է ընդհանուր հաշվով 1 537 միավոր տեխնիկա ` ինքնաթափեր, բարձիչներ, էքսկավատորներ, կցասայլեր:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարություից հայտնում են, որ համապետական շաբաթօրյակին նախատեսվում է ծառատունկ մարզերի առանձին բնակավայրերում, միջպետական, հանրապետական և միջհամայնքային նշանակության ճանապարհների եզրերի, զբոսաշրջային ուղղությունների, պատմամշակութային տարածքների և բնական ու պատմական հուշարձանների տարածքների մաքրման աշխատանքներ։
«Մաքուր Հայաստան» ծրագրի մեկնարկից ի վեր արդեն կազմակերպվել է երեք համապետական շաբաթօրյակ և երեք լրացուցիչ համաքաղաքային շաբաթօրյակ Երևանում: Արդյունքում՝ 2018 թվականի ապրիլի 14-ի դրությամբ հանրապետության տարածքում գույքագրված և արձանագրված 2031 աղբանոցից մաքրվել կամ կոնսերվացվել են 1622-ը, փակման են ենթակա 163-ը:
«Մաքուր Հայաստան»  ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության «Կոշտ կենցաղային թափոնների մասին»  ռազմավարության շրջանակներում՝ նպատակ ունենալով բնության և շրջակա միջավայրի նկատմամբ հոգատարությունն ու խնամքը դարձնել յուրաքանչյուր քաղաքացու առօրյայի անբաժանելի մասնիկը։

Общество 14:27 14/04/2018 Армения
В рамках программы «Чистая Армения» сегодня стартовал 4-й общереспубликанский субботник. В субботнике участвуют порядка 150 928 человек из различных областей Армении, а также представители порядка 1947 организаций.
С целью организации работ было привлечено порядка 1537 единиц техники, в частности, самосвалы, подъемники, экскаваторы, прицепы, сообщает пресс-служба министерства территориального управления и развития.
Согласно информации, в рамках субботника планируется провести посадку деревьев в различных населенных пунктах областей Армении, а также работы по очистке обочин автодорог межгосударственного, республиканского и межрегионального значения, туристических маршрутов, территорий культурно-исторических и природных памятников.
После старта программы «Чистая Армения» уже проведены 3 общереспубликанских субботника и 3 дополнительных общегородских субботника в Ереване. В результате, по состоянию на 14 апреля 2018 года, на территории Армении из зарегистрированных свыше 2030 мусорных свалок очищено или консервировано порядка 1622, к закрытию подлежат 163.