Հասարակություն 11:05 24/04/2018 Հայաստան
Կարեն Կարապետյան. Չնայած առկա դժվարություններին ու չլուծված ներքին խնդիրներին, միասնական ենք և համախմբված
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ուղերձում ասված է.
Այսօր ապրիլի 24-ն է` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, երբ ողջ հայությունը՝ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում, գլուխ է խոնարհում 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի առջև։
Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցածը ծանրագույն ողբերգություն էր ոչ միայն ցեղասպանությունը վերապրածների, այլև հայ ժողովրդի բոլոր հատվածների համար: Ցեղասպանությունը փոխեց մեր ժողովրդի ճակատագիրը և ստիպեց մեզ բազմաթիվ զրկանքներ ու տառապանքներ տեսնել հետագայում:
Մենք, սակայն, մեր դահիճներից ավելի ուժեղ գտնվեցինք և մեր մեջ ուժ գտանք վերածնվելու, անկախ պետություն ստեղծելու և ինքնուրույն տնօրինելու մեր ճակատագիրը:
Այսօր մեր նորագույն պատմության հերթական դժվարին փուլն ենք անցնում: Երեկ ես կոչ եմ արել բոլոր քաղաքական ուժերին ապաքաղաքականացնել այս օրը: Ես շնորհակալ եմ, որ այդ կոչն ընդունվեց, և այսօր մենք աշխարհին ցույց ենք տալիս, որ չնայած առկա դժվարություններին ու չլուծված ներքին խնդիրներին, միասնական ենք և համախմբված: Սա մեր պարտք է նաև անմեղ նահատակների առջև:
Մենք վերահաստատում ենք մեր վճռականությունը՝ կերտելու ամուր պետականություն, ազատ ու քաղաքակիրթ հասարակություն, և ոչինչ չի կարող մեզ շեղել մեր երազած երկիրը կառուցելու ճանապարհից»:

Society 14:00 24/04/2018 Armenia
Acting PM: “Despite many challenges and unresolved internal issues, we are united around the common cause”
Armenia's Acting Prime Minister Karen Karapetyan has issued a statement on 24 April – the Armenian Genocide Remembrance Day.
The statement, released by the official website of Prime Minister, reads:
Today is April 24 - the Armenian Genocide Victims Remembrance Day - when all Armenians in Homeland, Artsakh and the Diaspora bow their heads to the memory of innocent victims of the First Genocide of the 20th century.
What happened in the Ottoman Empire was a great tragedy not only for those who survived the Genocide, but also for all segments of the Armenian people. The Genocide changed the fate of our people and made us suffer many trials and tribulations in the future. However, we turned out to be stronger than the murderers and were strong enough to return to life, create an independent State and be the master of our destiny.
Today, we are facing another difficult period in our modern history. Yesterday, I called on all political forces to refrain from politicizing this day.
I am grateful that my appeal was accepted, and today we can show to the world that despite many challenges and unresolved internal issues, we are united around the common cause. This is also the expression of our duty to innocent martyrs.
We reaffirm our determination to build a solid statehood, a free and civilized society, and nothing can distract us from our way to building the country of our dreams.”