Քաղաքական 12:42 17/05/2018 Աշխարհում
Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում նախօրեին՝ մայիսի 16-ին, քննարկվել է Եվրամիություն-Ադրբեջան համապարփակ համաձայնագիրը, որին հավանություն է տրվել, ասվում է Եվրոպական խորհրդարանի կայքում:
Խորհրդարանականները, սակայն, հայտարարել են, որ Եվրամիություն-Ադրբեջան հարաբերությունների խորացում չի կարող լինել՝ առանց Եվրամիության արժեքների ու իրավունքների հարգման:
Արտաքին հանձնաժողովի պատգամավորները ԵՄ խորհրդին, հանձնաժողովին ու ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայությանը կոչ են անում ապահովել, որ ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների խորացումը պայմանավորված լինի ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, լավ կառավարման, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պահպանմամբ ու հարգմամբ:
Պատգամավորները նշում են, որ Ադրբեջանի իշխանություններին պետք է հիշեցնել, որ Համապարփակ համաձայնագիրը չի կարող վավերացվել մի երկրի հետ, որը չի հարգում Եվրամիության հիմնարար արժեքներն ու իրավունքները, երաշխավորել, որ Ադրբեջանի հետ ապագա համաձայնագիրը պետք է լինի հավակնոտ, համապարփակ ու օգուտներ բերի կողմերին:
Առաջարկվում է օգնել Ադրբեջանին՝ պայքարել կոռուպցիայի, փողերի լվացման, հարկերից խուսափելու գործում ու աջակցել հետաքննությանը՝ փողերի լվացման սխեմաների՝ հատկապես  «Ադրբեջանական լվացքատան» բացահայտման գործում: Ապահովել, որ քաղաքական ու խղճի բանտարկյալների ազատ արձակման հարցում զգալի քայլեր կատարվեն մինչև բանակցությունների եզրափակումը, որոնց թիվը 2017-ին անցել է 150-ը: Աջակցել Ադրբեջանում ազատ ու բազմակարծիք ԶԼՄ-ներին՝ խմբագրական անկախությամբ՝ ԵՄ չափանիշներին համապատասխան:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, որում ասվում է,  որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում Եվրամիության մասնակցությունը պետք է ընդլայնվի:
ԵԽ պատգամավորներն ընդգծում են, որ ԵՄ-ի և այս հակամարտության յուրաքանչյուր կողմի հետ նոր գործարքները պետք է պայմանավորված լինեն հակամարտության խաղաղ կարգավորման նկատմամբ կողմերի նշանակալի հանձնառությամբ և այդ հարցում էական առաջընթացով:

Politics 13:46 17/05/2018 World
The Foreign Affairs Committee of the European Parliament (EP) discussed the EU-Azerbaijan Comprehensive Agreement at its Wednesday session to pass it by 56 votes to 2, with 7 abstentions, the EP official website reported.
The Foreign Affairs MEPs, however, announced that the deepening of EU-Azerbaijan relations are conditioned on respecting EU values and rights.
The MEPs call on the EU Council, Commission and External Action Service to ensure that the deepening of EU-Azerbaijan relations is conditional on upholding and respecting democracy, rule of law, good governance, human rights and fundamental freedoms.
The lawmakers also call them to remind the Azerbaijani authorities that no comprehensive agreement will be ratified with a country that does not respect fundamental EU values and rights, and guarantee that the future deal with Azerbaijan is ‘ambitious, comprehensive, and will deliver benefits to both sides’.
The Foreign Affairs MEPs urge the EU bodies to put in place specific provisions to support Azerbaijan in fighting economic crime including corruption, money laundering and tax evasion and back investigations into laundering schemes notably the “Laundromat” affair and ensure, before the conclusion of the negotiations, that Azerbaijan takes significant steps as regards the release of political prisoners and prisoners of conscience which, in 2017, exceeded 150 persons.
They are urged to further support free and pluralistic media in Azerbaijan with editorial independence and in line with EU standards.
The MEPs also reflected on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, stating the EU participation in the peace talks should be enhanced.
They say underlining that new deals between the EU and each of the parties to this conflict must be made conditional on meaningful commitments to and substantial progress towards the conflict’s peaceful resolution.
The European Parliament is expected to vote on the final text of the agreement at its July 2018 plenary session in Strasbourg.