Քաղաքական 10:33 19/05/2018 Հայաստան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը երեկ՝ մայիսի 18-ին, այցելել է Արցախի Հանրապետություն և հանդիպում ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
Հանդիպումից հետո Զոհրաբ Մնացականյանի պատասխանել է լրագրողների հարցերին: Հարցազրույցը ներկայացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
- Պարոն նախարար, սա, փաստորեն, Ձեր առաջին պաշտոնական այցն է և առաջին պաշտոնական հանդիպումը Հանրապետության նախագահի հետ: Հետաքրքիր է՝ ինչ եք քննարկել, ինչի շուրջ եք խոսել:
- Մենք խոսել ենք սկզբունքների մասին, խոսել ենք այն մասին, թե ինչ նշանակություն ունի Արցախը Հայաստանի համար, խոսել ենք Արցախի անվտանգության, Արցախի զարգացման մասին:
Խոսել ենք նաև այն մասին, որ Արցախը վերաբերում է ողջ հայությանը, որովհետև մեր ինքնության այս շրջանի պատմության կարևորագույն սյուներից Արցախն ամենակարևորն է: Եվ այդ առումով սա մեր միասնական պատասխանատվությունն է:
Ցանկացած մարդ, ով գտնվում է Արցախում, զգում է, որ այս շրջանում մարդիկ ապրում են յուրահատուկ պայմաններում, և դա չզգալը, անընդունելի է, անկարելի:
Յուրահատուկ պայմաններ են այն առումով, որ կա վտանգ, կա հակառակորդ, կա ֆիզիկական անվտանգության հարց: Եվ մեր համախմբվածությունը և մեր միասնական ուժը վերաբերում է բոլորիս: Սա բոլորիս հարցն է: Այդ առումով է, որ չափազանց կարևոր է լինել այստեղ, զգալ այդ ոգին, այդ պատասխանատվությունը և կրել այդ պատասխանատվությունը:
- Ուրեմն դիվանագիտական ճակատում առաջնահերթությունների շարքում լինելու է Արցախը:
- Եղել է, կա և մնում է: Լինելու է մինչև այն պահը, մինչև որ վստահ չլինենք, ինչպես որ ասացի, որ Արցախի անվտանգությունը, Արցախի զարգացումն ընթանում է իր բնականոն ուղիով:

Политика 11:22 19/05/2018 Регион
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакян 18 мая провел встречу с министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном. Как сообщает пресс-служба президента НКР, президент Саакян поздравил Зограба Мнацаканяна с назначением на ответственную должность и пожелал ему плодотворной работы.
Согласно информации, на встрече, в которой принял участие министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян, был обсужден ряд вопросов, касающихся внешней политики и взаимодействия двух армянских государств в этой сфере.
По итогам переговоров с президентом Арцаха Зограб Мнацаканян выступил на брифинге, вопросы журналистов и ответы главы МИД РА приводит пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства:
– Г-н министр, это, фактически, Ваш первый официальный визит в Арцах и первая официальная встреча с президентом Бако Саакяном. Какие вопросы обсуждались, о чем вы говорили?
– Мы говорили о принципах, о том, какое значение имеет Арцах для Армении, говорили о безопасности, развитии Арцаха.
Мы также говорили о том, что Арцах относится ко всему армянству, потому что среди важнейших столпов данного периода истории нашей идентичности Арцах является самым важным. И в этом смысле это наша общая ответственность.
Любой, кто находится в Арцахе, чувствует, что здесь люди живут в уникальных условиях, не почувствовать это – неприемлемо, невозможно.
Уникальные условия в том смысле, что есть опасность, есть противник, стоит вопрос физической безопасности. И наше единство и наша консолидированная сила касаются всех нас. Это наша общая проблема. Именно в этом смысле чрезвычайно важно побывать здесь, почувствовать этот дух, эту ответственность и нести эту ответственность.
– Значит на дипломатическом фронте Арцах будет среди приоритетов?
– Был, есть и остается. Будет до тех пор, пока мы не будем уверены, как я сказал, что безопасность Арцаха, развитие Арцаха идет своим естественным ходом.