Քաղաքական 14:17 24/05/2018 Հայաստան
Մայիսի 12-19-ը տեղի է ունեցել Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA-ի) պատվիրակության այցը ՀՀ Ազգային ժողով՝ որպես 2017 թվականի ընթացքում անցկացված բանակցությունների և կատարված աշխատանքների շարունակություն: Այցի շրջանակում քննարկվել են ՀՀ Ազգային ժողովի և KOICA-ի համագործակցության ծրագրերն ու հեռանկարները:
ԱԺ լրատվության ու հանրության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության կողմից ՀՀ խորհրդարանին ընդլայնված ինստիտուցիոնալ աջակցություն տրամադրելու հնարավորություններն ու բովանդակությունը՝ Ազգային ժողովի դերակատարության բարձրացման ու լիազորությունների ընդլայնման պայմաններում:
Քննարկման արդյունքում նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱԺ հանրային լսումների ու հանձնաժողովների նիստերի դահլիճների տեխնիկական վերազինման վերաբերյալ՝ ներառյալ համաժողովների անցկացման, ինչպես նաև համաժամանակյա թարգմանության համար անհրաժեշտ համակարգերի վերազինում:
Տեխնիկական վերազինումը զուգակցվելու է ԱԺ տեխնիկական և կառավարող անձնակազմի վերապատրաստման ծրագրերով, որոնց շրջանակում սույն թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին վերոնշյալ աշխատանքների արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով Հայաստան կայցելեն KOICA-ի փորձագետները

Politics 15:48 24/05/2018 Armenia
A delegation of the Korea International Cooperation Agency (KOICA) paid a visit to the Armenian National Assembly from 12 to 19 May as a continuation of negotiations held and works done in 2017.
The visit focused on the programs and perspectives of cooperation between the Armenian parliament and the Korean agency, the parliament’s press service told Panorama.am.
The Korean delegation discussed the possibilities and the content of providing expanded institutional support to the National Assembly with its staff members now when the parliament's powers are expanded.
As a result of discussions, a preliminary agreement was reached on technical upgrades of the parliament’s public hearings and committee session halls, as well as on re-equipment of the synchronous interpretation systems.
The technical renovation will be combined with the parliament’s technical and head staff training programs, within the framework of which the KOICA experts are expected to visit Armenia in November-December 2018 to ensure the efficiency of the planned works.