Իրավունք 11:40 27/07/2018 Հայաստան
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում վերսկսվել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու նախաքննական մարմնի միջնորդության քննությունը:
Նիստին մասնակցում է նաև Ռոբերտ  Քոչարյանը: Նշենք, որ ՀՀ երկորրդ նախագահի շահերը դատարանում պաշտպանում են Փաստաբանների պալատի նախկին նախագահ Ռուբեն Սահակայնն ու արդարադատության նախկին փոխնախարար Արամ Օրբելյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Քոչարյանը համարում է, որ իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում ու վենդետա է իրականացվում, մեղադրանքը համարում է շինծու, իրականությունից կտրված: Իսկ նրա փաստաբանները համարում են, որ քննչական մարմինը հապճեպություն է ցուցաբերում:

Право 12:20 27/07/2018 Армения
Суд рассматривает меру пресечения для экс-президента Армении, на заседании присутствует и Роберт Кочарян
В суде общей юрисдикции первой инстанции города Еревана (резиденция в Шенгавите) возобновилось рассмотрение ходатайства органа предварительного следствия об избрании в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
В заседании принимает участие и Роберт Кочарян.
Интересы второго президента Армении в суде защищают  бывший председатель Палаты адвокатов Рубен Саакян и экс-заместитель министра юстиции Арам Орбелян.
Второму президенту Армении Роберту Кочаряну 26 июля было предъявлено обвинение по делу о событиях, имевших место 1-2 марта 2008 года в Ереване.
Позднее 26 июля в интервью Yerkir Media Роберт Кочарян назвал выдвинутое против него обвинение сфабрикованным и надуманным. По его словам, это «вендетта» под лозунгом любви и солидарности бархатной революции.