Տնտեսություն 15:15 11/08/2018 Հայաստան
Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող նոր պատժամիջոցներն իրենց ազդեցությունը կունենան նաև Հայաստանի վրա, քանի որ մեր տնտեսությունն անմիջականորեն կապված է ՌԴ տնտեսության հետ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանը:
«Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները մեզ համար ևս կարող են լինել բացասական, քանի որ Ռուսաստանը Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերն է»,- ընդգծեց նա:
Ատոմ Մարգարյանը նշեց, որ պատժամիջոցներն ուղղված են այն ընկերությունների դեմ, որոնք  ներդրումներ կանեն պետական պարտատոմսերում, իսկ դա նշանակում է լուրջ հարված հասցնել Ռուսաստանի ֆինանսական համակարգին:
«ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է սահմանել նաև Ռուսաստանի խոշոր բանկերի դեմ, և երրորդ երկրների սուբյեկտներին արգելվում է գործարքներ անել այդ բանկերի հետ: Սա ևս լուրջ հարված կլինի»,- ասաց տնտեսագետը:
Այսպիսով, ըստ նրա, այդ ամենն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է ռուբլու արժեզրկմանը։
«Ռուբլին արդեն 4,5 տոկոսով արժեզրկվել է, և եթե պատժամիջոցներն աշխատեն, ռուբլու փոխարժեքը կարող է հասնել մինչև 1 դոլարի դիմաց 75 ռուբլու, ինչը մեծ շոկ կարող է առաջացնել: Դա կհանգեցնի գնաճի, ներդրումային ծրագրերի կասեցմանը, բնական է կնվազեն նաև մարդկանց եկամուտները»,- ասաց տնտեսագետը:
Բնականաբար, ըստ նրա, այդ ամենից կտուժի նաև Հայաստանը. «Պատժամիջոցների հետևանքով, վերջին չորս տարիներին Ռուսաստանը  կորցրել է ՀՆԱ-ի 0,2 տոկոսը, ինչը կազմում է մոտ 400 մլրդ դոլար, իսկ բնակչության եկամուտները կրճատվել են  մոտ 12 տոկոսով: Բնական է, որ նվազելու են նաև արտագնա աշխատողների եկամուտները, ինչի հետևանքով կկրճատվեն մասնավոր տրանսֆերտները:  Հայաստանից հիմնականում արտագնա աշխատանքի մեկնում են Ռուսաստան և մասնավոր տրանսֆերտների 80 տոկոսից ավելին ստացվում է այդ երկրից»:
Ատոմ Մարգարյանի խոսքով՝  խնդիրներ կառաջանան նաև արտահանման մասով, բացի այդ, պատժամիջոցները կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ նաև Հայաստանում Ռուսաստանից կատարվող ներդրումների վրա:
Մյուս կողմից, ըստ նրա, Հայաստան ներմուծվող ապրանքները հնարավոր է էժանանան, այդ թվում՝ ալյուրը, ցորենը, դեղորայքը և այլն, սակայն այս դեպքում տնտեսագետը կարծում է, որ ՏՄՊՊՀ-ն պետք է լուրջ վերահսկողություն իրականացնի, որպեսզի ներկրողները գերշահույթներ չստանան:
Անդրադառնալով  թուրքական լիրայի աննախադեպ արժեզրկմանը, Ատոմ Մարգարյանը նշեց, որ այժմ երկիրը «տուրբուլենտ» վիճակում է, պատժամիջոցների նոր փաթեթներ է պատրաստում ԱՄՆ-ը և այսօր Թուրքիան կանգնած է ներքին ցնցումների առաջ:
«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմում է շուրջ 300 մլն դոլար,  և այս դեպքում հիմնական ռիսկերը կապված են ներկրվող ապրանքների հետ: Թուրքիայում գնաճ կա և ակնկալվում է, որ Հայաստան ներկրվող ապրանքները ևս թանկ կլինեն: Ուստի, ներկրողները պետք է երրորդ շուկաներում լուծումներ փնտրեն՝  մասնավորապես Չիանստանում, Հնդկաստանում, Եվրոպական երկրներում»,- ասաց տնտեսագետը:
Ատոմ Մարգարյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը արտաքին շոկերին դիմակայելու համար պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկի: Մասնավորապես, ըստ նրա, ռուբլու արժեզրկմանը զուգահեռ պետք է հայկական դրամի  կայուն դիրքերը որոշ չափով թուլացնել, այսինքն՝ այն, ինչ անում են Բելառուսն ու Ղազախստանը. «Հենց ռուբլին արժեզրկվում է, այդ երկրները զուգահեռ արժեզրկում են իրենց ազգային արժույթը, որպեսզի իրենց արտահանողների վրա չընկնի ամբողջ բեռը: Հնարավոր է դրամի արժեզրկումով խնդիրներ առաջանան բյուջեի կատարման, պետական պարտքի սպասարկման առումով,  բայց պարտքի սպասարկման մասով կարող են  հավելյալ հնարավորություններ փնտրել, իսկ դրանք կան: Խոսքը վերաբերում է  կոռուպցիայի, ստվերի դեմ պայքարին և այլն»:

Экономика 16:43 11/08/2018 Армения
Вводимые против России новые санкции повлияют также на Армению, поскольку армянская экономика непосредственным образом связана с экономикой РФ. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил экономист Атом Маргарян.
«Новые санкции США против России могут иметь негативные последствия и для нас, поскольку Россия является главным экономическим партнером Армении», – подчеркнул он.
А. Маргарян отметил, что под санкции попадут компании, которые будут осуществлять инвестиции в государственные облигации, а это означает – нанести серьезный удар по финансовой системе России.
«США ввела санкции также против крупных банков РФ, а субъектам третьих стран запрещается заключать сделки с этими банками. Это также станет серьезным ударом», – отметил экономист.
Таким образом, по его словам, всё это неибежно приведет к девальвации рубля.
«Рубль уже обесценился на 4,5%, и, если санкции сработают, курс рубля может достигнуть 75 рублей за 1 доллар, что может вызвать огромный шок. Это приведет к инфляции, приостановлению инвестиционных программ, естественно снизятся также доходы населения», – отметил экономист.
Естественно, по его словам, от этого пострадает и Армения. «Вследствие санкций за последние 4 года Россия потеряла 0,2% ВВП, что составляет приблизительно 400 млрд долларов, а доходы населения сократились примерно на 12%. Естественно, что сократятся также доходы трудовых мигрантов, что, в свою очередь, приведет к сокращению частных трансфертов. Из Армении на заработки отправляются в основном в Россию, и свыше 80% трансфертов приходится из этой страны», – отметил он.
По словам А. Маргаряна, проблемы возникнут также по части экспорта. Кроме того, как он отметил, санкции могут негативно сказаться также на инвестициях, осуществляемых в Армении из России.
С другой стороны, по его словам, могут подешеветь импортируемые в Армению товары, включая муку, пшеницу, лекарственные препараты и пр.. Однако в этом случае экономист считает, что Государственная комиссия по защите экономической конкуренции РА должна осуществлять строгий контроль, чтобы импортеры не получали сверхприбыли.
Обратившись к беспрецедентному обвалу турецкой лиры, А. Маргарян отметил, что на данный момент эта страна находится в «турбулентной» ситуации, США подготавливается новый пакет санкций против Турции, и на сегодняшний день Анкара стоит перед внутренними потрясениями.
«Объем торгового оборота между Арменией и Турцией составляет порядка 300 млн долларов, и в этом случае основные риски связаны с импортируемыми товарами. В Турции налицо инфляция, и ожидается, что импортируемые в Армению товары также подорожают. Посему, импортеры должны найти решения на третьих рынках, в частности в Китае, в ряде европейских стран», – отметил экономист.
По словам А. Маргаряна, для противодействия внешним шокам правительство Армении должно предпринять соответствующие шаги. В частности, по его словам, параллельно девальвации рубля необходимо в некоторой степени ослабить стабильные позиции курса армянского драма, то есть следовать примеру Беларуси и Казахстана.
«Как только рубль обесценивается, Минск и Астана параллельно этому процессу обесценивают свои национальные валюты, чтобы всё бремя не ложилось на их экспортеров. Возможно, обесцениванием армянского драма возникнут проблемы по части исполнения бюджета, обслуживания государственного долга, но по части обслуживания долга могут начать поиск дополнительных возможностей, которые есть. Речь идет о борьбе с коррупцией, теневым сектором и пр.», – отметил экономист.