Քաղաքական 15:00 13/08/2018 Հայաստան
Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ՝ մի շարք կուսակցություններ արդեն իսկ հայտարարել են քաղաքապետի իրենց թեկնածուների անունները։ Սրան հակառակ՝ որոշ քաղաքական ուժեր դեռևս  չեն շտապում հստակեցնել՝ առհասարակ մասնակցելո՞ւ են  արտահերթ ընտրություններին, թե ոչ։
Այս հանագամանքը, թերևս, սպասողական մթնոլորտ է ստեղծում և մղում ենթադրությունների՝ հատկապես ո՞ր ուժերի միջև է ծավալվելու հիմնական ընտրապայքարը։
Թեմայի շուրջ Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովի հետ։
Վերջինիս խոսքով, հիմնական ընտրապայքարը ծավալվելու է այն կուսակցությունների միջև, որոնք առավել մեծ ճանաչում ունեն երևանցիների շրջանում։
«Բնական է, որ այդ ուժերն ավելի մեծ հնարավորություն ունեն մտնելու ռեալ մրցակցային պայքարի մեջ։ Զուգահեռ՝ լինելու են վերջին շրջանում ձևավորված, պակաս հայտնի այլ քաղաքական ուժեր ևս, որոնց ճանաչելու համար ավելի շատ ժամանակ է պետք։ Այդ ուժերը գուցե նախընտրական շրջանում հայտնի դառնան, սակայն ընտրական մեծ հաջողություններ դժվար թե ունենան»,- կարծիք հայտնեց մեր զրուցակիցը։
Ճշգրտմանը՝ կարելի՞ է ենթադրել, որ Երևանի ավագանու ընտրությունները բավական թեժ են լինելու՝ դատելով այն բանից, որ մասնակցության մասին հայտարարծ գրեթե բոլոր կուսակցություններն էլ հանրությանը քաջածանոթ են, Ալեքսանդր Մարկարովը պատասխանեց.
«Թեժ պայքար դեռ չի նշանակում, որ արդյունքները համապատասխանելու են։
Կարևոր է լինելու վերջին շրջանում օգտագործված քաղաքական հռետորաբանությունը։ Խնդիրն ավելի շատ կայանում է նրանում, թե ինչ կարող են առաջարկել քաղաքական ուժերը։ Կարևորը ոչ այդքան քաղաքական թիմն է, որքան հանրությանը արդյունավետ և բանական առաջարկներ ներկայացնելը։
Կարևորն այն է, որ ոչ թե ֆանտաստիկ առաջարկներ ներկայացվեն, այլ նախանշվեն այն ուղենիշները, որոնք թույլ կտան հասնել ռեալ ծրագրերի իրագործման»,- ամփոփեց Մարկարովը։

Политика 15:25 13/08/2018 Армения
В преддверии выборов в Совет старейшин Еревана ряд партий уже назвали имена своих кандидатов на пост мэра. Обратно данному процессу, некоторые политические силы пока не торопятся уточнить – собираются ли принять участие во внеочередных выборах или нет.
Данное обстоятельство создает ожидательную атмосферу и подталкивает на предположения касательно того, между какими именно политическими силами развернется основная избирательная борьба.
Корреспондент Panorama.am побеседовал вокруг данной темы с политологом Александром Маркаровым.
По словам эксперта, основная избирательная борьба развернется между теми партиями, которые имеют наибольшую известность среди жителей Еревана.
«Естественно, что эти политсилы имеют больше возможностей вступить в реальную конкурентную борьбу. Параллельно с этим, будут также бороться сформированные за последний период политсилы, также менее известные силы, для ознакомления с которыми требуется больше времени. Эти силы, возможно, станут известными в предвыборный период, однако навряд ли достигнут каких-либо серьезных успехов на выборах», – сказал политолог.
На уточняющий вопрос, можно ли предположить, что ожидается довольно острая борьба на выборах в Совет старейшин, судя по тому, что почти все заявившие об участии в выборах партии хорошо известны общественности, А. Маркаров ответил: «Острая борьба вовсе не значит, что результаты будут соответствующими. Будет важна политическая риторика, используемая в последний период.
Проблема больше заключается в том, что конкретно смогут предложить политические силы. Важна не столько политическая команда, сколько представление общественности эффективных и рациональных предложений.
Важно, чтобы были представлены не фантастические предложения, а былибы намечены те ориентиры, которые позволят достигнуть реализации реальных программ».