Հասարակություն 14:10 18/08/2018 Աշխարհում
Մահացել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանը։ Նա 80  տարեկան էր։ «Ռիա նովոստի»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի պաշտոնական թվիթերյան էջը։
«Այսօր մենք սգում ենք մեծ մարդու, առաջնորդի և նախկին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանի կորուստը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Քոֆի Անանը ծնվել է 1938 թվականի ապրիլի 8-ին։ Նա զբաղեցրել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը 1997 թվականի հունվարի 1-ից մինչ 2006 թվականի դեկտեմբերի 31 ընկած ժամանակահատվածում, փոխարինելով Բուտրոս Բուտրոս-Ղալիին։ 2001 թվականին արժանացել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի։

Society 14:32 18/08/2018 World
Former United Nations Secretary General and Nobel Peace Prize laureate Kofi Annan has died, the Kofi Annan Foundation said on Saturday, according to the Reuters report.
Annan, of Ghanaian nationality, died in hospital in Bern, Switzerland, in the early hours of Saturday, two close associates of Annan said.
Born in Kumasi, Ghana, on April 8, 1938, Kofi Atta Annan served as the 7th Secretary-General of the United Nations from January 1997 to December 2006.
He was awarded the prestigious Nobel Peace Prize in 2001. The award was jointly received with the United Nations.
Anan was the founder and chairman of the Kofi Annan Foundation, as well as chairman of The Elders, an international organization founded by Nelson Mandela.