Քաղաքական 14:30 18/08/2018 Հայաստան
Այսօր ԿԸՀ-ն պաշտոնապես հրապարակեց Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների անցկացման օրը՝ սեպտեմբերի 23։ Ըստ այդմ՝ կուսակցությունների առաջադրման ժամկետը մինչև օգոստոսի 29-ն է, իսկ ԿԸՀ գրանցման ժամկետն ավարտվում է սեպտեմբերի 3-ին: Նախընտրական քարոզչությունն էլ կսկսվի սեպտեմբերի 10-ից և կավարտվի սեպտեմբերի 21-ին։
Հայտնի է, որ մի շարք քաղաքական ուժեր արդեն իսկ հայտարարել են քաղաքապետի իրենց թեկնածուների անունները։ Այս հարցում, սակայն, ՀՀԿ-ից բացի, կարծես չի շտապում նաև ՀՅԴ-ն։
Տեղեկանալու՝ ի՞նչ որոշում է կայացրել կուսակցությունը և ունի՞ արդյոք քաղաքապետի թեկնածու,  Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արսեն Համբարձումյանի հետ։
Վերջինս հայտնեց, որ իրենք այս պահին քննարկում են Երևանի քաղաքապետի թեկնածուների 3 տարբերակ, սակայն դեռևս վերջնական որոշում չունեն։
Արսեն Համբարձումյանը միայն նշեց, որ թեկնածուներից մեկը Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ է։ Թե ով՝ չմանրամասնեց։
«Սահմանված ժամկետներում, հավանաբար, մյուս շաբաթվա ընթացքում, քննարկումների արդյունքում վերջնական արդյունք կունենանք և կհայտարարենք, թե ով է գլխավորելու ցուցակը»,- նշեց նա։
ՀՅԴ ԳՄ անդամը հավաստիացրեց, որ որքան էլ ընտրություններին նախապատրաստվելու ժամկետը կարճ է, ՀՅԴ-ն պատրաստ է արագ տեմպին։
Իսկ ինչպե՞ս են գնահատում ընտրություններում իրենց հնարավորությունները, հարցրեցինք Արսեն Համբարձումյանից։ Վերջինս նշեց՝ բարձր, այլապես Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու հայտ առհասարակ չէին ներկայացնի։

Политика 14:32 18/08/2018 Армения
Арсен Амбарцумян: Один из возможных кандидатов на пост мэра Еревана от АРФД – представитель парламентской фракции
ЦИК Армении сегодня, 18 августа, официально опубликовал дату проведения внеочередных выборов в Совет старейшин Еревана – 23 сентября.
Известно, что ряд политических сил уже сообщили имена своих кандидатов на пост мэра Еревана. В данном вопросе, казалось бы, помимо Республиканской партии Армении (РПА), с этим не торопится также и АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД).
Корреспондент Panorama.am с целью выяснить, какое решение приняла партия и кто возглавит список партии на выборах Совета старейшин Ереван, побеседовал с членом Верховного органа АРФД Арсеном Амбарцумяном.
А. Амбарцумян сообщил, что в данный момент они обсуждают три возможных варианта кандидатов на пост мэра, однако пока не приняли окончательного решения.
А. Амбарцумян отметил только, что одним из возможных кандидатов является член парламентской фракции Дашнакцутюн, однако имени не назвал.
«В установленные сроки, по всей вероятности, в течение следующей недели, по итогам обсуждений мы примем окончательное решение и сообщим, кто возглавит список», – подчеркнул он.
Член Верховного органа АРФД заверил, что несмотря на столь сжатые сроки для подготовки к выборам, АРФД готова к быстрому темпу.
На вопрос, как они сами оценивают шансы АРФД на выборах, А. Амбарцумян отметил, что шансы высокие, в противном случае они бы не представили заявку для участия в выборах в Совет старейшин Еревана.