Իրավունք 11:21 24/08/2018 Հայաստան
«Հաց բերողի» մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն
Արթուր Սարգսյանի («Հաց բերող»)  մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից:
«Անդրադառնալով Արթուր Սարգսյանի («Հաց բերող») մահվան հանգամանքներին առնչվող քրեական գործի վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած տեղեկատվությանը, որում մասնավորապես մեջբերվել են որոշ տվյալներ քրեական գործով նշանակված դատաբժշկական փորձաքննությունների եզրակացություններից, նաև հաշվի առնելով նշված քրեական գործի վերաբերյալ հանրային մեծ հետաքրքրությունը` հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ այն ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթ է ընդունվել դեռևս 2018 թվականի մայիսի 30-ին:
Հաշվի առնելով, որ քրեական գործով մինչ այդ նշանակված փորձաքննությունների եզրակացությունները ամբողջ ծավալով չէին բացահայտում քրեական գործի նախաքննության համար էական նշանակություն ունեցող բոլոր հանգամանքները, 2018 թվականի հունիսի 27-ին նշանակվել է դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն, որի արդյունքներն ակնկալվում է ստանալ ս.թ. սեպտեմբերի կեսերին»,- ասված է ՀՔԾ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքովսահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Право 13:53 24/08/2018 Армения
Назначена судебно-медицинская экспертиза для выяснения обстоятельств смерти «Доставщика еды» – Артура Саркисяна
Для выяснения обстоятельств смерти «Доставщика еды» – Артура Саркисяна – назначена судебно-медицинская экспертиза. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы (ССС) Армении.
«Обратившись к распространенной Следственным комитетом РА информации об обстоятельствах смерти Артура Саркисяна («Доставщика еды»), в которой в частности цитируются некоторые данные из назначенных ранее в рамках уголовного дела судебно-медицинских экспертиз, а также с учетом большого общественного интереса к данному уголовному делу, считаем необходимым сообщить, что оно было принято к производству Специальной следственной службы еще 30 мая 2018 года.
Учитывая, что заключения экспертиз, назначенных ранее по уголовному делу, не раскрывали в полном объеме все обстоятельства, имеющие существенное значение для следствия по уголовному делу, 27 июня 2018 года была назначена экспертиза судебно-медицинской комиссии, результаты которой ожидается получить к середине сентября текущего года», – говорится в распространенном ССС заявлении.