Հասարակություն 11:39 28/08/2018 Հայաստան
Դեռևս չունենք այնպիսի տեխնիկական վիճակ, որ ոռոգման շրջանը պատվով ամփոփենք՝ առանց Սևանի. Ջրկոմի նախագահ
Մեկնարկեց ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստը, որի օրակարգում մեկ հարց է ընդգրկված՝ «Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման և օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին։
Նախագծով առաջարկվում է հաստատել 2018 թվականին Սևանա լճից ջրի բաց թողնման տարեկան առավելագույն չափաքանակի փոփոխության վերաբերյալ ժամանակավոր ծրագիրը:
2018 թվականին Սևանա լճից ջրի բացթողնման տարեկան առավելագույն չափաքանակ սահմանել մինչև 210 մլն խմ: 2018 թվականի ընթացքում Սևանա լճից բացթողնվող ջրի՝ 170 մլն խմ-ն գերազանցող չափաքանակի հաշվին արտադրվող էլեկտրական էներգիայի վաճառքից «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» փակ բաժնետիրական ընկերության և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության մոտ առաջացող լրացուցիչ գումարները ենթակա են վճարման։
«Դեռևս չունենք ջրի բավարար պաշարներ և համակարգի այնպիսի տեխնիական վիճակ, որ ոռոգման շրջանը պատվով ամփոփենք՝ առանց Սևանի։ Այո, այսօր իրավիճակ է փոխվել, նոր մոտեցումներով ենք աշխատում, և հենց այդ ամենը մեզ ավելի արագ կհասցնի մեր երազանքի Սևանին»,-հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության Ջրային կոմիտեի նախագահ Ինեսսա Գաբայանը։

Общество 11:59 28/08/2018 Армения
Стартовало внеочередное заседание Национального Собрания Армении, в повестку которого включен один вопрос – законопроект «О внесении дополнений в закон РА «Об утверждении годовой и комплексной программ мероприятий по восстановлению, сохранению, воспроизводству и использованию экосистемы озера Севан».
Согласно законопроекту, предлагается увеличить попуски воды из Севана со 170 млн кубометров воды, предусмотренных для 2018 г.,  до 210 млн кубометров.
«У нас пока нет достаточных водных ресурсов и такого технического состояния системы, чтобы достойно завершить оросительный сезон, без Севана. Да, сегодня в стране сложилась иная ситуация, мы работаем посредством новых подходов, и всё это быстрее приведет нас к Севану нашей мечты», – заявила председатель Водного комитета Армении  при министерстве энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Инесса Габаян.