Տնտեսություն 20:21 05/09/2018 Հայաստան
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ մսամթերքի ապրանքախմբում 2018թ. օգոստոսին 2017թ. օգոստոսի համեմատ գրանցվել է 8.6%, իսկ 2018թ. հուլիսի համեմատ՝ 2.4% գնաճ:
Հանրապետության դիտարկված 9 քաղաքներում 2018թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ մսամթերքի գներն աճել են 0.1-3.6%-ով (գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է մայրաքաղաքում), իսկ 2-ում գրանցվել է 0.3% գնանկում:
Վիճակագրության համաձայն, կաթնամթերքի, պանրի և ձվի ապրանքախմբում ևս 2018թ. օգոստոսին 2017թ. օգոստոսի համեմատ գրանցվել է 0.3%, իսկ 2018թ. հուլիսի համեմատ՝ 1.0% գնաճ, ինչին մեծապես նպաստել է ձվի 5.9% գնաճը:
2018թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է սուրճի, թեյի, կակաոյի 0.1%, ոչ ալկոհոլային խմիչքի՝ 0.3%, ալկոհոլային խմիչքի և ծխախոտային արտադրատեսակների՝ 0.3%, հացաբուլկեղենի և ձավարեղենի՝ 0.5%, ձկան և ծովամթերքի 0.5% գնաճ, իսկ յուղերի և ճարպերի գների մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ:
Շաքարի և շաքարավազի ապրանքախմբում 2018թ. օգոստոսին 2017թ. օգոստոսի համեմատ գրանցվել է 18.8%, իսկ 2018թ. հուլիսի համեմատ՝ 2.6% գնանկում:
Հանրապետության դիտարկված բոլոր քաղաքներում 2018թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ արձանագրվել է շաքարի և շաքարավազի 5.4-0.1% գնանկում, այդ թվում, գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է ք. Հրազդանում: Մայրաքաղաքում շաքարի և շաքարավազի գները նվազել են 2.4%-ով:

Economy 11:29 06/09/2018 Armenia
Armenia saw a sharp 8.6% increase in prices for meat products in August 2018 against the same month of 2017 and a 2.4% rise from July of the running year, according to the latest figures released by the Statistical Committee.
The results of the monitoring conducted by the committee in 9 cities reveal a 0.1-3.6% price hike in meats in August from July, with the highest price increase recorded in capital Yerevan. Two cities under study saw a 0.3% meat products price fall last month.
According to the statistics, prices for dairy products, cheese and eggs also rose by 0.3% in August this year compared to August 2017, while the products recorded a 1% inflation against July, which was mainly prompted by a 5.9% egg price hike.
August also saw an increase in prices for coffee, tea, cocoa, alcoholic and non-alcoholic beverages, tobacco products, bakery, grains, fishery and seafood products compared to the July data.
Meantime, prices of oils and fats remained unchanged in August from the previous month.
A different picture can be seen in the sugar market, which registered a substantial drop of 18.8% in August 2018 compared to the same month of 2017 and a 2.6% price cut from July this year.