Քաղաքական 15:26 10/09/2018
«Այսօր շատ կարևոր խոսակցություն ուենցանք և  բանակցությունների ընթացքում հետագա հարաբերությունների զարգացման բավականին «ամբիցիոզ խնդիրներ ձևակերպեցինք»,- այս մասին այսօր նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հետ հանդես եկած  համատեղ հայտարարությունում։
«Իհարկե Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունները փայլուն են, շատ լավ են,  և մենք  խնդիր ունենք տնտեսական կոմպոնենտը համապատասխանեցնել մեր հարաբերությունների բովանդակային մակարդակին, և այն էմոցիոնալ մակարդակին, որ գոյություն ունի մեր ժողովուրդների միջև»,- հայտարարեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում  քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ տրանսպորտային, տնտեսական և քաղաքական փոխգործակցության։
«Կարծում եմ, որ այս այցի արդյունքներով մենք նոր կխթան կհաղորդենք քաղաքական , հումանիտար և տնտեսական հարաբերություններին»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաև հայտարարեց, որ Վրաստանի վարչապետի կողմից ամբիցիոզ ծրագիր է առաջարկվել, ըստ որի՝ կոնկրետ խնդիր է ձևակերպվել, որ առաջիկա տարիների ընթացքում փոխադարձ առևտուրը, ատևտրաշրջանառությունը հասցնել 1 մլրդ դոլարի մակարդակի։
«Սա մի կոնկրետ թեմա է, որի նկատմամբ բոլորս կարող ենք դիրքավորվել,  ունենալ հստակ ճանապարհային քարտեզ»,- ասաց վարչապետը:
Ըստ նրա՝ առաջիկայում տեղի կունենա հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, որի առաջ կդրվի կոնկրետ խնդիր՝ ձևավորել առևտրատնտեսական, քաղաքական, հումանիտար, կրթական և մշակութային հարաբերությունները զարգացնելու ճանապարհային քարտեզ։
«Ամեն դեպքում, կարող ենք արձանագրել, որ ամեն այցի հետ մեր երկրների հարաբերությունների մակարդակն ավելի է բարձրանում, մթնոլորտն ավելի բարեկամական և ավելի ջերմ է դառնում ու կառավարությունների անդամների միջև հաստատվում, ամրապնդվում են բարեկամական, ընկերական կապեր, ինչը պակաս կարևոր չէ երկրների հարաբերություններում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս տեմպը պետք է անպայման շարունակել։

Политика 15:58 10/09/2018 Армения
«Сегодня провели очень важную беседу и в ходе переговоров сформулировали весьма "амбициозные задачи" для дальнейшего развития отношений», – сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в заявлении для прессы по итогам переговоров с премьером Грузии Мамукой Бахтадзе.
«Конечно, отношения Армении и Грузии – блестящие, очень хорошие, и у нас есть задача: привести экономический компонент в соответствие с содержательным уровнем наших отношений, с тем эмоциональным уровнем, который присутствует в отношениях между нашими народами», – сказал Пашинян.
Никол Пашинян сообщил, что в ходе встречи с премьер-министром Грузии обсудили многочисленные вопросы, касающиеся двусторонних отношений, в том числе взаимодействие в сферах транспорта, экономики и политики.
«Считаю, что в результате данного визита мы придадим новый импульс политическим, гуманитарным и экономическим отношениям», – указал Никол Пашинян.
Он заявил также, что премьером Грузии предложена амбициозная программа, согласно которой сформулирована конкретная задача: в течение ближайших лет взаимную торговлю, торговый оборот довести до 1 млрд долларов.
«Это конкретная тема, для которая у нас может быть четкая дорожная карта и мы согласованными шагами должны пойти на решение данной проблемы», – сказал Никол Пашинян.