Քաղաքական 16:56 12/09/2018 Հայաստան
Արդեն երկու օր է՝ մեկնարկել է Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը։ Այն կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 21-ը: Առաջիկա օրերի ընթացքում ընտրությունների մասնակից քաղաքական ուժերը երևանցիներին կներկայացնեն իրենց նախընտրական ծրագրերը, հանդես կգան Երևանի խնդիրներին լուծում տալու սեփական տեսլականով։
Հատկանշական է, որ քարոզարշավի իրենց գործողությունները հանրությանն ակտիվորեն  ներկայացնող ուժերին զուգահեռ՝ կան այնպիսիք, որոնք չեն շտապում բարձրաձայնել սեփական քայլերի մասին, ընտրություններին ընդառաջ նրանց գործողությունները մնում են ստվերում։ Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցեց այդպիսի ուժերից մեկի՝ «Ռեֆորմիստների» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Արտակ Ավետյանի հետ։
Panorama.am- Պարոն Ավետյան, ինչպե՞ս եք գնահատում նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկը, ինչպիսի՞ ընթացք եք կանխատեսում։
Արտակ Ավետյան- Մեկնարկը շատ դրական եմ գնահատում։ Մենք երկուշաբթի օրը նախևառաջ այցելեցինք Խաչատուր Աբովյանի անվան տուն-թանգարան, հետո հանդիպեցինք Քանաքեռի բնակիչների հետ։ Զրուցեցինք Երևանի գլխավոր ախտաբան Արմեն Մխիթարյանի հետ, ով ասաց, որ Երևանն իսկապես «շնչելու» կարիք ունի, և որ թոքային-օնկոլոգիական հիվանդությունները վերջին շրջանում մայրաքաղաքում շատացել են։  Հանդիպել ենք նաև Շենգավիթի բնակիչների հետ, լսել նրանց կարծիքները։ Բավականին խնդիրներ կան, որ պետք է լուծել։
Panorama.am- Կասե՞ք՝ որն էր Աբովյանի անվան թանգարան գնալու պատճառը, արդյոք ընտրազանգվածի հետ հանդիպո՞ւմը։
Արտակ Ավետյան- Ոչ, ուղղակի մենք մշակութային մարդիկ ենք, ես կինոռեժիսոր եմ։ Ամեն առավոտ ինչ-որ թանգարան եմ այցելում՝ որպես հարգանքի տուրք։ Իմ թիմից շատ մարդիկ չէին եղել այդ թանգարանում։ Չէի ասի, որ դա քարոզարշավ էր, ավելի շուտ շրջայց էր՝ հաճելին օգտակարի հետ համատեղեցինք։
Panorama.am- Ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, որ Երևանի քաղաքապետի ընտրությունները հեղափոխության և հակահեղափոխության ընտրություններ են։
Արտակ Ավետյան- Մենք բոլոր երևանցիներ ենք, և ես չեմ գտնում, որ որևէ մեկը հակահեղափոխական է կամ հեղափոխական է։ Բոլորս երևանցիներ ենք, ամսի 23-ից հետո գալու է ամսի 24-ը, 25-ը։  Մենք բոլորս կրկին իրար հանդիպելու ենք և պետք է պարզ ճակատով միմյանց նայենք, և չէի ցանկանա, որ ինչ-որ բաժանումներ տեղի ունենային Երևանում։
Panorama.am- Իսկ ինչո՞ւ երևանցին հենց ձեր քաղաքական ուժին պետք է ձայն  տա։
Արտակ Ավետյան- Նախևառաջ, ես անկուսակցական եմ։ Կարծում եմ, որ Երևանի քաղաքապետը պետք է լինի անկուսակցական։ Բացի այդ, ես ունեմ շինարարության փորձ, ութ ամսից ավելի կոորդիանացնում եմ Երևանի «Դվին» հյուրանոցի շինարարական աշխատանքները, նվիրված եմ իմ քաղաքին։ Տարբեր երկրներում սովորելով և ապրելով՝ միշտ վերադարձել եմ Երևան և իմ փորձը բերել եմ ի նպաստ իմ քաղաքի՝ այն ավելի հարմարավետ դարձնելու։
Panorama.am- Պարոն Ավետյան, Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակից ուժերից ո՞ւմ եք ձեզ մրցակից համարում։
Արտակ Ավետյան- Մրցակից ոչ մեկի չեմ համարում։ Ամեն մեկն իր խմբի մեջ պետք է անի հնարավորը, իսկ երևանցին պետք է որոշի՝ ում է  ձայն տալու։ Ես բոլորին հարգում եմ, ոչ մեկին չեմ տեսնում որպես հակառակորդ։ Ես թշնամիներ և հակառակորդներ չունեմ։

Политика 17:33 12/09/2018 Армения
Кандидат на пост мэра Еревана: Всегда использовал свой опыт на благо города – делая его более комфортным
Уже два дня, как стартовала агитационная кампания к предстоящим 23 сентября выборам в Совет старейшин Еревана. Агиткампания продлится до 21 сентября включительно. В течение ближайших дней участвующие в выборах политические силы представят ереванцам свои предвыборные программы, выступят со своим видением и концепциями по решению проблем Еревана.
Примечательно, что параллельно с политическими силами, которые активным образом представляют общественности свои действия, существуют такие, которые не торопятся говорить о собственных шагах, в преддверии выборов их действия остаются в тени.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с представителем одной из таких политических сил – Артаком Аветяном, возглавляющим список партии «Реформисты».
Panorama.am: Г-н Аветян, как вы оцениваете старт агитационной кампании? Какой ход вы прогнозируете?
Артак Аветян: Оцениваю старт очень позитивно. Прежде всего, в понедельник мы посетили дом-музей им. Хачатура Абовяна, после провели встречу с жителями административного района Еревана Канакер. Побеседовали с главным патологом Еревана Арменом Мхитаряном, который сказал, что Ереван на самом деле нуждается в «глотке свежего воздуха» и, что в последнее время число случаев онкологических заболеваний легких в столице увеличилось. Провели встречу также с жителями административного района Шенгавит. Существует множество проблем, требующих решения.
Panorama.am: Какова цель и причина посещения дома-музея им. Хачатура Абовяна? Встреча с избирателями?
Артак Аветян: Нет, просто мы люди культуры, искусства. Я – кинорежиссер. Каждое утро посещаю какой-либо музей, как дань уважения. Многие люди из моей команды не были в этом музее. Не сказал бы, что это агитационная кампания, скорее – просто экскурсия – мы совместили приятное с полезным.
Panorama.am: Как вы оцениваете заявление премьер-министра Армении Никол Пашиняна о том, что выборы мэра Еревана являются выборами между революцией и контрреволюцией?
Артак Аветян: Мы все ереванцы, и я не считаю, что кто-то из нас революционер или контрреволюционер. Мы все ереванцы, после 23 сентября наступит 24 и 25 сентября. Мы вновь встретимся друг с другом и должны смотреть друг на друга с чистой совестью, и я бы не хотел, чтобы были какие-либо деления в Ереване.
Panorama.am: Почему ереванцы должны проголосовать именно за вашу политическую силу?
Артак Аветян: Прежде всего, я беспартийный. Считаю, что мэр Еревана должен быть беспартийным. Кроме этого, у меня есть опыт в сфере строительства, свыше 8 месяцев координирую строительные работы гостиницы «Двин» в Ереване, я предан и верен своему городу. Живя и учась в других странах и городах, всегда возвращался в Ереван и всегда использовал свой опыт на благо города – делая его более комфортным.
Panorama.am: Г-н Аветян, какую из политических силы вы считаете конкурентом на предстоящих выборах в Совет старейшин Еревана?
Артак Аветян: Никого не считаю конкурентом. Каждый в моей команде должен делать всё возможное, а ереванцы должны решить – кому отдадут свой голос. Я уважаю всех, никого не рассматриваю в качестве противника. У меня нет врагов и противников.