Քաղաքական 14:55 13/09/2018 Հայաստան
«Խորհրդարանական կառավարման ձև ունեցող պետությունում էլ ի՞նչ, ի՞նչ իրադարձություն տեղի ունենա, որ խորհրդարանը ստեղծի քննիչ հանձնաժողով։ Ինձ ապշեցնում է գործադիր իշխանություն ունեցող պատգամավորների ցանկությունը՝ վիճարկելու հանձնաժողովի ստեղծման նպատակահարմարությունը»,- ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարեց Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքական տեսնակյունից այդ պատգամավորները պետք է անեին ճիշտ հակառակը։
«Սա առանցքային նշանակություն է ունենալու խորհրդարանական կառավարման ձևի փիլիսոփայության կիրարկման տեսանկյունից։ Սա բխում է ձեր շահերից՝ որպես քաղաքական իշխանություն»։
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանն էլ միանալով իր խմբակցությունա գործընկերներին՝ նշեց, որ առնվազն ձևակերպումներում պետք է ճշգրտումներ մտցնել։ «Երբ որ այդ ձայնագրությունը հայտնվեց համացանցում, Հանրապետականի որոշ անդամների մոտ շատ բարձր խանդավառություն էր զգացվում, թե ինչպիսի ջախջախիչ հարված է հասցվում գործադիր իշխանությանը, բայց փաստորեն դա տեղի չունեցավ»,- ասաց պատգամավորը։
ԱԺ փոխնախագահ Էդուրադ Շարմազանովն էլ իր ելույթում նշեց, հիմնական զեկուցող Գևորգ Կոստանյանը շատ հստակ տվեց բորո հարցերի պատասխանները. «Նա շատ հանգիստ ասաց, որ գլոբալ խնդրին է վերաբերում և խորհրդարանը չի կարող ունենալ կրավորական կեցվածք»։
Վարման կարգով  ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմենուի Կյուրեղյանն էլ իր գործընկերներին հորդորեց. «Զարմացնում է ինձ, այսօր կարծես թե բանավիճում ենք, Հանրապետականի առաջարկն է հաղթելու՞, թե «Ելք»-ի՞։ Եթե ստեղծած հանձնաժողովն իր գործունեության ընթացքում որևէ կերպ կառնչվի բացված գործին, հենց այդ պահին հանձնաժողովի անդամը թող բարձրաձայնի դրա մասին։ Ուշադիր եղեք, որ ձեզ մտահոգող հարցին հանկարծ չանդրադառնան և հենց այդ պահին բարձրաձայնեք դրա մասին»։
Քննարկումներից հետո որոշվեց վերնագիրը ձևակերպել հետևյալ կերպ՝ «Արդարադատության իրականացմանը խորչընդոտելու, արդար դատաքննության իրավունքի, ինչպես նաև հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստի առնչությամբ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանվածության մակարդակը քննության առարկա դարձնելու նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին»։ Որոշման համաձայն՝ հանձնաժողովում ընդգրկվելու է 11 անդամ։
Քննիչ հանձանժողովին ստեղծման նախագծին կողմ քվեարկեց. 47, դեմ՝ 14 պատգամավոր։
Արա Բաբլոյանը հայտնեց, որ հանձնաժողովը կունենա ՀՀԿ-ից՝ 5 անդամ, «Ծառուկյան» խմբակցությունից՝ 3, «Ելք»-ից՝ 2, իսկ ՀՅԴ-ից՝ 1 անդամ։

Право 15:57 13/09/2018 Армения
После долгих дебатов в НС Армении создана следственная комиссия по изучению факта нарушения тайны телефонных переговоров
«В стране с парламентским управлением какие еще события должны произойти, чтобы парламент создал следственную комиссию. Меня поражает желание имеющих исполнительную власть депутатов оспорить целесообразность создания комиссии», – заявил сегодня на внеочередном заседании НС депутат от Республиканской партии Армении (РПА) Самвел Фарманян.
По его словам, с политической точки зрения эти депутаты должны были сделать все с точностью да наоборот.
«Это будет иметь ключевое значение с точки зрения применения философии парламентской модели. Это вытекает из ваших интересов, как политической власти», – указал он.
Депутат от фракции «Елк» Овик Агазарян, присоединившись к своим коллегам по фракции, отметил, что, по меньшей мере, в формулировках нужно ввести уточнения. «Когда аудиозапись телефонного разговора глав СНБ и ССС оказалась в Сети, у некоторых представителей РПА чувствовалось большое воодушевление касательно того, какой сокрушительный удар наносится исполнительной власти, но этого не произошло», –  отметил депутат.
Вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов в свою очередь указал, что основной докладчик – Геворк Костанян – очень четко представил ответы на все вопросы: «Он очень спокойно сказал, что речь идет о глобальной проблеме и парламент не может занять нейтральную  позицию».
В результате долгого обсуждения было сформулировано следующее заглавие решения парламента: «Об установлении числа членов следственной комиссии, созданной с целью изучения уровня защиты прав человека в стране в связи фактом воспрепятствования осуществлению правосудия, праву на справедливое судебное разбирательство, а также факта нарушения тайны телефонных переговоров». Согласно принятому решению, в следственную комиссию войдут 11 депутатов.
Проект решения был принят соотношением голосов 47 «за», 14 «против».
Спикер НС Армении Ара Баблоян сообщил, что в состав следственной комиссии войдут 5 депутатов от фракции РПА, 3 депутата от фракции «Царукян», 2 депутата от фракции «Елк» и 1 – от фракции АРФ «Дашнакцутюн».