Քաղաքական 20:02 17/09/2018 Արցախ
Կարծիքների փոխանակում՝ բանակցություններին Արցախի լիիրավ մասնակցության վերականգնման հեռանկարների շուրջ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն այսօր հանդիպել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։
Արցախի ԱԳն տեղեկատվության և հասարակայնությանհետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարները գոհունակությամբ են նշել երկու գերատեսչությունների միջև հաճախակի դարձած հանդիպումների և խորհրդակցությունների անցկացումը՝ դրանք կարևորելով երկկողմ համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ու արտաքին քաղաքական տարբեր հարցերի շուրջ համակարգված քաղաքականության իրականացման տեսանկյունից։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկու հայկական պետությունների արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթ ուղղությունները։  Անդրադարձ է կատարվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակին։ Կողմերը կարևորել են բանակցային դինամիկայի պահպանումը և ընդգծել Ադրբեջանին զսպելու քաղաքական-դիվանագիտական միջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը՝ ուղղված խաղաղ գործընթացի անշրջելիության և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը։
Տեղի է ունեցել նաև կարծիքների փոխանակում՝ բանակցություններին Արցախի Հանրապետության լիիրավ մասնակցության վերականգնման հեռանկարների, ինչպես նաև Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերի շուրջ:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ Արցախի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի ղեկավար կազմի և ՀՀ ԱԳՆ պատվիրակության մասնակցությամբ։ Քննարկվել է երկու գերատեսչությունների ստորաբաժանումների միջև փոխգործակցության հետագա ընդլայնմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Մասիս Մայիլյանը Զոհրաբ Մնացականյանին պարգևատրել է Արցախի արտաքին գործերի նախարարության հիմնադրման 25-ամյակին նվիրված հուշամեդալով:

Политика 19:49 17/09/2018 НКР
Зограб Мнацаканян и Масис Маилян обсудили перспективы восстановления полноправного участия Арцаха в переговорах
Министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Масис Маилян 17 сентября встретился с министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном, прибывшим в Степанакерт с рабочим визитом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
Министры иностранных дел Арцаха и Армении с удовлетворением подчеркнули важность   проведения регулярных встреч и консультаций между внешнеполитическими ведомствами, с точки зрения повышения эффективности двустороннего сотрудничества и реализации скоординированной политики по различным  внешнеполитическим вопросам.
В ходе встречи собеседники обсудили приоритетные направления внешнеполитической повестки двух армянских государств. Был затронута нынешняя ситуация, сложившаяся в процессе урегулирования карабахского конфликта. Стороны подчеркнули важность сохранения динамики переговоров и необходимость имплементации политико-дипломатических мер сдерживания Азербайджана, с целью обеспечения необратимости мирного процесса и  региональной безопасности.
Состоялся также обмен мнениями относительно перспектив восстановления полноправного участия Республики Арцах в переговорах, а также шагов по международному признанию Арцаха.
Затем   встреча была продолжена в расширенном составе, с участием руководящего состава центрального аппарата МИД Арцаха и делегации МИД Республики Армения.   Был обсужден широкий круг вопросов, касающихся дальнейшего расширения и углубления сотрудничества между подразделениями двух ведомств.
Масис Маилян наградил Зограба Мнацаканяна памятной медалью, посвященной   25-летию создания Министерства иностранных дел Арцаха.