Հասարակություն 15:48 20/09/2018 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 27-րդ տարեդարձի առթիվ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Շվեյցարական կոնֆեդերացիայի նախագահ Ալեն Բերսեն, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը և Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը։
ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում ներկայացված Ալեն Բերսեն ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային տոնի, ինչպես նաև Անկախության օրվա կապակցությամբ Դաշնային խորհրդի և անձամբ իմ անունից սիրով Ձերդ Գերազանցությանը և հայ ժողովրդին եմ ուղղում իմ ջերմ շնորհավորանքները: Թույլ տվեք ձեր երկրին հղել երջանկության և բարգավաճման իմ ամենաանկեղծ մաղթանքները, ինչպես նաև Ձեզ ցանկալ առողջություն և հաջողություն:
Ուզում եմ վերահաստատել այն կարևորությունը, որ իմ երկիրը հատկացնում է Հայաստանի Հանրապետության հետ վստահության և բարեկամության կապերի զարգացմանը: Առիթից օգտվելով՝ շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին հրավերի համար, որին ես պատիվ կհամարեմ հաճույքով մասնակցել: Շվեյցարիան մեծ կարևորություն է տալիս Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը, որի անդամները հանձնառություն են ստանձնել առաջ մղելու ժողովրդավարությունը, խաղաղությունը, մարդու իրավունքները և մշակութային ու լեզվական բազմազանությունը: Գագաթնաժողովը թույլ կտա մեր երկրներին ապագայում ավելի սերտացնել իրենց առանձնաշնորհյալ կապերը»:
Ջերմորեն շնորհավորելով Հայաստանի նախագահին՝ Ղազախստանի ղեկավարն էլ վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամության և փոխըմբռնման ամուր ավանդույթներն ապագայում ևս կշարունակեն վստահելի հիմք ծառայել արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման համար՝ ի բարօրություն Ղազախստանի ու Հայաստանի ժողովուրդների:
«Ես մեծ նշանակություն եմ տալիս չին-հայկական հարաբերությունների զարգացմանը և պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին համատեղ ջանքեր գործադրել, որպեսզի երկկողմ հարաբերություններն ու փոխշահավետ համագործակցությունը նոր մակարդակի հասնեն, և «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախաձեռնության համատեղ իրականացման ընթացքում ձեռք բերված արդյունքներն ավելի մեծ օգուտ բերեն մեր երկրներին ու ժողովուրդներին»,-ասված է Չինաստանի նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Политика 18:37 20/09/2018 Армения
По случаю 27-ой годовщины независимости Республики Армения президент РА Армен Саркисян получил поздравительные послания от президента Швейцарской Конфедерации Алена Берсе, президента Казахстана Нурсултана Назарбаев и председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина. Поздравительные послания приводятся на сайте президента РА.
В частности, в поздравлении Алена Берсе говорится:
«В связи с Национальным праздником Республики Армения, а также по случаю Дня Независимости от имени Федерального Совета и от себя лично с радостью шлю Вашему Превосходительству и армянскому народу тёплые поздравления. Позвольте адресовать вашей стране самые искренние пожелания счастья и процветания, а также Вам пожелать здоровья и успеха.
Хочу подтвердить ту важность, которую моя страна придаёт развитию доверия и дружественных связей с Арменией. Пользуясь случаем, выражаю благодарность также за приглашение на 17-ый саммит Франкофонии в Ереване – для меня честь с радостью участвовать в саммите. Швейцария придаёт большое значение Международной организации Франкофонии, члены которой взяли на себя обязательство продвигать демократию, мир, права человека и культурное и языковое многообразие. Саммит позволит нашим странам в будущем ещё больше укрепить наши привилегированные связи».
Тепло поздравляя президента Армении, президент Казахстана выразил уверенность, что прочные традиции дружбы и взаимопонимания, сложившиеся между двумя странами, будут и в дальнейшем служить надёжной основой для расширения плодотворного сотрудничества на благо народов Казахстана и Армении.
В свою очередь в поздравительном послании Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина говорится:
«Я придаю большое значение развитию китайско-армянских отношений и готов вместе с Вами прилагать совместные усилия, чтобы двусторонние отношения и взаимовыгодное сотрудничество достигли нового уровня, достигнутые в ходе реализации совместной инициативы "Один пояс, один путь" результаты принесли больше пользы нашим странам и народам».