Օրվա մամուլ 09:41 20/09/2018 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով՝ կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել բուհերի խորհուրդների ֆունդամենտալ փոփոխությանը։
Հիշեցնենք, որ առայժմ խորհուրդներում դեռ հանրապետականներ են և նախկին պաշտոնյաներ։ Եթե գնում ենք դեպի արտահերթ ԱԺ ընտրություններ, տակտիկական կոպիտ սխալ կլինի բուհերը թողնել ՀՀԿ-ի ազդեցության դաշտում։ Եվ չնայած այսօրվա իշխանություններն ընդդիմություն եղած ժամանակ քարը քարին չէին թողնում՝ բողոքելով կրթական համակարգի կուսակցականացումից, կարծես թե որոշել են՝ Մանկավարժական համալսարանի խորհրդի նախագահ կարգել սոցապնախարար Մանե Թանդիլյանին, որն այդ բուհի շրջանավարտ է՝ փոխարինելով Գալուստ Սահակյանին, Բժշկական համալսարանի խորհրդի նախագահ՝ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին՝ Արմեն Աշոտյանի փոխարեն։ Շիրակի համալսարանի խորհրդի նախագահ է դարձել Լևոն Բարսեղյանը։ Առ այս պահը որոշված չէ, թե ով է ԵՊՀ-ի խորհրդի նախագահի պաշտոնում փոխարինելու Սերժ Սարգսյանին»։
«Բուհերի կառավարման խորհուրդները պետք է վերանայվեն, բայց եթե նախկինները փոխարինվեցին ներկա իշխանությունների ներկայացուցիչներով, ապա՝ «նու պագադի, զայեց»․ դա ուղիղ հարված է հեղափոխության թիկունքին, ու թե այդպես եղավ, մենք մեր քայլերն անպայման անելու ենք, իսկ ես չեմ լռելու»,-թերթի հետ զրույցում ասել է «Ելք» դաշինքի Երևանի ավագանու անդամ, այդ խնդրի դեմ մշտապես պայքարած Անահիտ Բախշյանը։

Пресса дня 11:51 20/09/2018 Армения
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что правительство взялось на фундаментальное изменение вузовских Советов попечителей. Напомним, что пока в этих Советах находятся представители Республиканской власти и бывшие должностные лица.
«Если идем к внеочередным парламентским выборам, будет грубой тактической ошибкой оставить вузы в сфере влияния РПА. И несмотря на то, что сегодняшние власти, будучи оппозицией, не оставляли камня на камне, жалуясь на политизацию системы образования, они, тем не менее, решили «назначить» председателем Совета попечителей Армянского государственного педагогического университета вместо Галуста Саакяна министра труда и социальных вопросов Мане Тандилян, которая является выпускницей этой вуза. Председателем Совета попечителей Ереванского государственного медицинского университета вместо Армена Ашотяна будет министр здравоохранения Арсен Торосян. Председателем Совета попечителей Ширакского университета уже стал Левон Барсегян», - отмечает газета.
До сих пор не решено, кто заменит на должности председателя Совета попечителей  Ереванского государственного университета Сержа Саргсяна. «Советы управления вузами должны быть пересмотрены, но если представители прежней власти будут заменены представителями нынешней власти, то «ну погода, заяц»: это просто удар в спину революции, и если это произойдет, мы обязательно предпримем шаги, я молчать не буду», - заявила в беседе с корреспондентом издания член Совета старейшин Еревана от блока «Елк» Анаит Бахшян.