Իրավունք 18:27 22/09/2018 Հայաստան
«Դատական համակարգը պետք է պատասխանատվություն կրի ժողովրդի առաջ, սա մենք չեն ասում, սա ասում է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը»,- այս մասին այսօր Արտաշատում Արարատի մարզի բնակիչների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա մանրամասնեց. «ՄԻԵԴ-ը Մարտի 1-ի գործով առաջին վճիռն է կայացրել, որն, ըստ էության, նշանակում է հետևյալը, համենայն դեպս, իրավաբաններն ինձ այդպես են բացատրել, որ այդ վճիռը շղթայական տարածվելու է մյուս վճիռների վրա։ Դա դեյուրե նշանակում է, որ Մարտի 1-ի գործով կայացված բոլոր վճիռները հայտնվում են ապօրինի հայտարարվելու շատ կոնկրետ սպառնալիքի առաջ։ Խնդիրն այն է, որ այսօրվա մեր դատական համակարգի բազմաթիվ դատավորներ այդ վճիռները կայացրել են և հիմա մենք պետք է հասկանանք՝ ի՞նչ ենք անում և ինչպե՞ս ենք վարվում այդ դատավորների հետ։»։
Փաշինյանի խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ Մարտի 1-ի գործով առաջինը՝ առավոտյան գործողությունները եղել են ապօրինի, և այդ գործով ընդդիմության ներկայացուցիչների դատավճիռները եղել են ապօրինի։
«Ու հիմա այդ դատավորները պետք է շարունակե՞ն Հայաստանում զբաղվել այդ գործով, առնվազն բարոյականությունն այս դատավճռից հետո ստիպում է, որ նրանք հրաժարական տան և գնան իրենց տներով։ Էլ չեմ խոսում, որ շատ հնարավոր է նրանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարց բացվի, որովհետև դատական համակարգը սկզբից մինչև վերջ սպասարկել է կոռուպցիոն համակարգին»,- հավելեց նա։

Право 19:27 22/09/2018 Армения
«Судебная система должна нести ответственность перед народом: это говорим не мы, а Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ)», – заявил на встрече с жителями в городе Арташат Араратской области Армении в субботу, 22 сентября, премьер-министр РА Никол Пашинян.
«ЕСПЧ по делу о событиях 1 марта 2008 года вынес первое решение, которое, по сути, означает следующее (во всяком случае, юристы мне объяснили это так): это решение может иметь эффект цепной реакции, распространившись на другие вердикты. Де-юре это означает, что все вынесенные по "делу 1 марта" решения оказываются перед конкретной угрозой быть признанными незаконными», – сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, ЕСПЧ констатировал, что действия утром 1 марта были незаконными, и вердикты в отношении представителей оппозиции по этому делу также незаконны.
Пашинян указал, что решение ЕСПЧ должно вынудить вынесших эти решения судей подать в отставку.
«Уже не говорю о возможности того, что может встать вопрос их привлечения к уголовной ответственности, поскольку судебная система обслуживала коррупционные интересы», – сказал он.