Հասարակություն 11:45 08/10/2018 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 8-ին Մոնսերատ Կաբալյեի մահվան կապակցությամբ ցավակցական հեռագիր է հղել նրա ընտանիքին:
«Արցախում խոր ցավով տեղեկացանք աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Մոնսերատ Կաբալյեի  մահվան մասին։
Նա պատկանում էր այն բացառիկ մարդկանց շարքին, ովքեր իրենց կյանքով, գործունեությամբ, սկզբունքներով ու գաղափարներով նպաստում են աշխարհում բարության ու մարդասիրության տարածմանը, լույս ու ջերմություն են սփռում իրենց շուրջ:
Ակնառու սոպրանոյի այցելությունն Արցախ և «Հայաստան և Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ» ալբոմը նշանակալի իրադարձություն դարձավ մեր երկրի կյանքում՝ մեծ ներդրում ունենալով Արցախը աշխարհին ներկայացնելու գործում:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին, նրա արվեստի բազմամիլիոն երկրպագուներին և մաղթում տոկունություն ու ոգու կորով։
Մոնսերատ Կաբալյեի  անունը միշտ վառ կմնա մեր հիշողության մեջ»։
Հիշեցնենք, որ աշխարհահռչակ իսպանացի օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն մահացել էր հոկտեմբերի 6-ին, Բարսելոնայում 85 տարեկանում։ 2013 թվականին Մոնսերատ Կաբալյեն ելույթ է ունեցել Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, այցելել է նաև Արցախ։  2014-ի հոկտեմբերի 14-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել երգչուհու բացառիկ համերգը` նվիրված Արցախում զինադադարի հաստատման 20-ամյակին: Արցախ այցի պատճառով Մոնսերատ Կաբալյեն հայտնվել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի «սև ցուցակում»։

Society 12:47 08/10/2018 NKR
Artsakh Republic President Bako Sahakyan has extended condolences to the family of Montserrat Caballé on the demise of renowned opera singer, his office said.
“We have learnt with deep sorrow about the death of world-famous soprano, great friend of the Armenian people Montserrat Caballé.
She belonged to those exceptional people who contributed to the spread of goodness and humanity in the world by their lives, activities, principles and ideas, shed light and warmth around them.
The visit of the distinguished soprano to Artsakh and the “Armenia and Artsakh: The Island of Christianity” Album became a significant event in our country's life, making a substantial contribution to introducing Artsakh to the world.
On behalf of the Artsakh people, authorities and myself personally I extend my condolences and support to all the relatives and friends of the deceased, the multimillion worshippers and admirers of her art wishing them endurance and tenacity.
Montserrat Caballé’s name will always remain bright in our memory,” he said in a message of condolences.
Caballé died on 6 October aged 85. She had been suffering from health complaints for some time and was admitted to hospital in Barcelona last month. Her career spanned 50 years, BBC reported.
She had stints with the Basel Opera and Bremen Opera before her international breakthrough in 1965 in Lucrezia Borgia at Carnegie Hall in New York. She went on to perform with the Metropolitan Opera, San Francisco Opera and Vienna State Opera, appearing opposite the likes of Luciano Pavarotti and Placido Domingo.
In 2013, Montserrat Caballé visited Armenia and Artsakh. In the same year the renowned Spanish soprano unveiled her album dedicated to the two states titled “Armenia and Artsakh – An Isle of Christianity”.